W 1947 roku historyk od spraw morskich i piratów oraz pisarz z Massachusetts, Edward Rowe Snow, kupił coś co jego zdaniem było mapą skarbu pirata Edwarda Lowa. W sumie 5 lat zajęło mu zidentyfikowanie i odnalezienie wyspy na niej przedstawionej – przeczucie i szczęście jednak były po jego stronie.
Grasujący na początku XVIII wieku znany pirat Edward „Ned” Low był pochodzenia angielskiego. Low urodził się w biednej rodzinie w Londyńskiej dzielnicy Westminste i od najmłodszych lat był złodziejem. Jako młody człowiek przeprowadził się następnie do Bostonu w stanie Massachusett. Gdy jego żona zmarła przy porodzie pod koniec 1719 roku. Edward Low dwa lata później został piratem, działającym u wybrzeży Nowej Anglii i Azorów oraz na Karaibach.
To właśnie na Karaibach, a dokładnie w pobliżu wyspy Roatan wielu współczesnych poszukiwaczy na marne próbowało odkryć skarb słynnego pirata. Dokonał tego jednak pisarz Edward Rowe Snow, ponad trzy tysiące kilometrów na północ – ma małej wysepce u wybrzeży Nowej Szkocji.
Dokładnie w 1947 roku historyk i pisarz z Massachusetts, Edward Rowe Snow, kupił coś, co według niego było mapą skarbów, która mogła należeć do Low’a. Jednostronicowa mapa była niczym innym jak prostym, ręcznie rysowanym szkicem na podartej kartce papieru. Narysowany na mapie pas ziemi jest oznaczony jako „Wyspa Haute”. Na jej dole znajduje się nazwa „E. Low.” Snow zidentyfikował ląd przedstawiony na mapie jako Isle Haute, dwu kilometrową wyspę tuż przy linii brzegowej Nowej Szkocji u szczytu Zatoki Fundy. Snow zapisał, że imię zapisane na mapie należy do pirata Edwarda Lowa.
W czerwcu 1952 roku Snow popłynął łodzią na wyspę Haute, aby zbadać miejsce oznaczone na mapie jako „Miejsce”. Zatrzymał się u latarnika, była to jedyna rezydencja na skalistej wyspie. Spędził kilka dni na kopaniu w różnych miejscach w pobliżu jeziora, skanując ziemię, żwir i kamienie wykrywaczem metalu. Pierwszego dnia kopania Snow znalazł duży żelazny „kolec” oraz połamane żebra i czaszkę która, jego zdaniem należała do człowieka. Po kilku godzinach kopania następnego dnia Snow jak twierdzi znalazł to, czego wszyscy szukali – skarb piratów. Kiedy Snow oczyścił odkryte monety, okazały się one XVIII-wiecznymi dublonami hiszpańskimi i portugalskimi, ze złota i srebra.
Odkrycie Edwarda Snow’a zostało opisane w książce „At the Point of a Cutlass”, o piracie kapitanie Edwardzie Low i jego najsłynniejszych więźniach. Jak widać czasem naprawdę naciągana historia może okazać się początkiem niezwykłej przygody z zaskakującym finałem.
Fajnie sie czyta Twoje artykuły.
Czasem jakis mały błąd się pojawi ale szybko jest poprawiamy gdy ktoś podpowie.
Dzięki za Twoją pracę przyjacielu:)
Pozdrawiam z Rzeszowa 🙂