Westerplatte. Znaleziono szczątki dziewiątego obrońcy a przy nim broń! (GALERIA)

2
Na Westerplatte odkryto szczątki dziewiątego obrońcy tej placówki fot. Muzeum Westerplatte i Wojny 1939

W trakcie kontynuowanych prac archeologicznych na Westerplatte odkryto kolejne trzy szkielety obrońców, a w poniedziałek jeszcze jeden. Są to już w sumie dziewiąte szczątki polskich obrońców odkryte podczas trwających od września wznowionych badań archeologicznych na Westerplatte.

Niespełna miesiąc temu (11.10.2019) informowaliśmy Was o odkryciu już trzeciego pochówku polskiego żołnierza na Westerplatte. Od tamtego czasu sprawy nabrały tempa. Dwa tygodnie później dnia 25.10.2019 kraj obiegła informacja o odkryciu kolejnych pięciu szczątków obrońców z Westerplatte. W sumie odkryto do tego czasu już 8 szkieletów żołnierzy identyfikowanych jako Polaków. Dwa dni temu (4.11.2019) Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 poinformowało o odkryciu już dziewiątego obrońcy polskiej placówki na Westerplatte.

Archeolog na Westerplatte stoi nad odkrytymi szczątkami kolejnych obrońców fot. Muzeum Westerplatte i Wojny 1939

Jest to V etap badań archeologicznych na Gdańskim Westerplatte, poza odnalezionymi 9 szkieletami ludzkimi znaleziono również bardzo dużo pojedynczych kości poległych. Zgodnie ze źródłami, w styczniu 1940 roku Niemcy mieli ekshumować poległych w tym miejscu naszych bohaterów i przewieźć ich na cmentarz na Gdańskiej Zaspie. Jak się teraz okazuje nie zrobili tego w ogóle albo bardzo niechlujnie. Nasi bohaterscy obrońcy czekali ponad 80 lat na przywrócenie pamięci i godny pochówek, wcześniej walały się w tym miejscu śmieci i deptali tą ziemię nieświadomi turyści. Teraz wszystkie szczątki których teoretycznie nie powinno tam być… zostaną zbadane w celu ustalenia tożsamości i ostatecznie godnie pochowane.

Wspomniany dziewiąty szkielet został odnaleziony pod wyeksplorowanymi wcześniej jamami grobowymi, w których w październiku odkryto poprzednich żołnierzy. Ułożenie oraz znalezione przy szczątkach elementy wyposażenia wojskowego, nie wzbudzają żadnych wątpliwości archeologów, że należą one do polskich obrońców Westerplatte z bitwy jaka miała tam miejsce we wrześniu 1939 roku.

Odnaleźliśmy przy szczątkach dziewiątego Obrońcy pistolet Browning FN kal. 7,65mm. Znaleźliśmy także m.in. zapasowy magazynek oraz smycz do broni. Dopełnię jeszcze tylko informacją, że odnaleziony dziewiąty poległy polski żołnierz miał na sobie polskie buty saperskie tzw. saperki. – podaje Mariusz Wójtowicz-Podhorski kierownik Muzeum Westerplatte i Wojny 1939

Broń ta zapewne należała do jednego z poległych na Westerplatte podoficerów. Wcześniej przy jednym z pięciu odkrytych żołnierzy w znajdującej się nad dziewiątymi odkrytymi szczątkami znaleziono m.in. przedwojenną portmonetkę typu „podkówka”, a w niej w sumie 36 złotych i 92 grosze.

Swoje stanowisko w tej sprawie zajął również Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków:

Prowadzone od trzech lat wykopaliska archeologiczne na Westerplatte, przez Muzeum Westerplatte i Wojny 1939, oddział Muzeum II Wojny Światowej miały zakończyć się w czerwcu tego roku z powodu wygaśnięcia tytułu prawnego do ich prowadzenia i braku zgody dotychczasowego dysponenta gruntów Miasto Gdańsk na ich przedłużenie. Pomimo tego, PWKZ podjął w czerwcu 2019 roku decyzję o obowiązku kontynuowania przez Muzeum Westerplatte prac wykopaliskowych, niezależnie od zgody zarządzającego terenem – można przeczytać na stronie FB Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Gdańsku 

Z przyczyn niewiadomych… ratusz w Gdańsku próbował zablokować te badania, jak widać mimo braku wydania na nie zgody WKZ był innego zdania i na nie zezwolił. Czego obecnie mamy namacalne efekty, tydzień po tygodniu odnajdowane są nowe szczątki poległych bohaterów, którzy wreszcie będą mogli zaznać spokój i otrzymać należny im z honorami pochówek.

– Gratulujemy archeologom osiągnięcia tego, czego nie uczyniono przez poprzednie ponad 70 lat, a do czego zobowiązuje nas pamięć i cześć dla Poległych w obronie Ojczyzny – mówi Igor Strzok, Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków

My również gratulujemy archeologom ich niezłomności i efektów w prowadzonych mimo wszelkich przeciwności losu badaniom, które w skali powojennej historii Polski są przełomowe i nadzwyczajne.

Interesuje Was historia Słowian lub Wikingów? Koniecznie sprawdźcie ofertę książek w naszym sklepie!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

2 KOMENTARZE

  1. Ratusz Gdański próbował zablokować wykopaliska ponieważ zasiada w nim wielu potomków narodu który dokonał tej zbrodni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.