Turyści znaleźli na plaży amforę sprzed 2000 lat (GALERIA)

Znaleźli amforę sprzed 2000 lat

Plaże w pobliżu dawnych antycznych portów to nie tylko świetne miejsca na wypoczynek. Przekonali się o tym turyści na hiszpańskiej Ibizie, odkrywając datowaną na I wiek p.n.e. amforę punicką.

Kąpielowicze w dostępie do zatoczki między plażą Ses Salines i Torre de Ses Portes, na hiszpańskiej wyspie Ibiza znaleźli przypadkiem amforę sprzed 2000 lat. Po wydatowaniu przez ekspertów okazuje się że jest to typowa amfora na wino z okresu punickiego, datowana od 0 do 50 roku przed naszą erą.

Jest to stosunkowo rzadkie odkrycie, ponieważ większość takich całych amfor odkrywana jest głównie na zatopionych statkach lub w pochówkach.

Jak wskazał kustosz Muzeum Archeologicznego w Eivissa i Formentera (MAEF), Maria Bofill – „Protokół którego należy przestrzegać przy dokonywaniu tego rodzaju odkryć, to zabezpieczenie przedmiotu i konieczne zapisanie współrzędnych oraz powiadomienie odpowiednich władz.”

W tym wypadku było jednak potrzebne pilne działanie, znalezisko znajdowało się w popularnym turystycznym miejscu i po kontakcie z Consell (rada wyspy) – znalazcy zezwolono na podjęcie przedmiotu.

Amfora została przeniesiona do Muzeum Archeologicznego w Eivissa i Formentera (MAEF).

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty! Szukacie wykrywacza dla siebie? – koniecznie zapoznajcie się z ofertą naszego sklepu! ..i napiszcie do nas po rabat!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.