Latem 2021 roku pierwsi zwiedzający zobaczą w stolicy Wielkopolski Centrum Szyfrów Enigma. Centrum powstanie w tym samym miejscu Poznania, w którym pracowali słynni kryptolodzy: Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski.

Polscy naukowcy od lewej Marian Rejewski (1905-80), Henryk Zygalski (1908-78), Jerzy Różycki (1909-42)
fot. Wikimedia Commons

W czwartek władze miasta poinformowały o wydaniu pozwolenia na budowę i rozpoczęciu prac budowlanych. Jednocześnie trwają poszukiwania działającej repliki niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma.

Centrum powstaje w ścisłym centrum miasta, w gmachu Collegium Martineum UAM. Jak przypomniał w czwartek na konferencji prasowej wiceprezydent Poznania Mariusz Wiśniewski, przed wojną w tym samym miejscu stał gmach, w którym działała filia wojskowego Biura Szyfrów. Pracowali w niej przyszli pogromcy Enigmy.

„To będzie miejsce, które będzie opowiadało historię pracy całego zespołu ówczesnych kryptologów, będzie to też jednak opowieść o historii naszego miasta. Ma to być miejsce zaznajamiające młodych ludzi z matematyką i kryptologią. Mam nadzieję, że spotkamy się na otwarciu Centrum w przyszłym roku, przed sezonem letnim” – powiedział Mariusz Wiśniewski.

Jak dodał, historię kryptografii przybliży odwiedzającym Centrum nowoczesna, multimedialna ekspozycja. Chętni przejdą kurs szyfrowania, zdobędą wiedzę o dawnych metodach utajniania informacji i poznają historię powstania samej Enigmy. Nie zabraknie również atrakcji dla najmłodszych: jedną z nich będzie odwzorowanie fragmentu wnętrza niemieckiego U-boota wraz z pomieszczeniami szyfranta i telegrafisty.

„Centrum przybliży także związek prac prowadzonych przez naszych kryptologów z odbywającą się właśnie rewolucją cyfrową. Poruszone zostaną zagadnienia takie, jak programowanie czy bezpieczeństwo w sieci. Obecnie staramy się również pozyskać replikę Enigmy. Jeżeli uda nam się znaleźć działający egzemplarz, z całą pewnością będzie on dużym atutem nowej atrakcji miasta” – powiedział Wiśniewski.

Za budowę Centrum Szyfrów Enigma odpowiedzialne jest konsorcjum firm: Atrem, Firma Budowlana Dota oraz New Amsterdam. Przez ostatnie tygodnie wykonawca prowadził na pierwszym piętrze gmachu Collegium Martineum UAM prace przygotowujące teren pod inwestycję.

Równolegle do robót budowlanych trwają prace związane z przygotowaniem multimedialnej ekspozycji. Realizacją tej części inwestycji zajmuje się firma New Amsterdam, która odpowiada m.in. za wykonanie wystawy w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz ekspozycji w Bletchley Park pod Londynem, czyli historycznej siedzibie brytyjskich kryptologów.

Partnerem inwestycji jest Uniwersytet im. Adama Mickiewicza. Prorektor poznańskiej uczelni prof. Tadeusz Wallas podkreślił, że UAM użyczył ponad 1 tys. mkw. pod przyszłe Centrum, a także zwiększył nakłady na remonty i unowocześnienie obiektu.

W ramach inwestycji zmodernizowane zostaną wnętrza gmachu. Oprócz ich nowej aranżacji i remontu instalacji zostanie również poprawiona jego dostępność dla osób z niepełnosprawnościami. Miasto Poznań wraz z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza na zaprojektowanie i wybudowanie Centrum Szyfrów Enigma przeznaczyły blisko 30 mln zł. Inwestycja jest możliwa dzięki funduszom unijnym. (PAP)

autor: Rafał Pogrzebny

Pochodzące z legalnego źródła SREBRNE MONETY jak i preparat do ich czyszczenia znajdziecie w naszym sklepie!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty! Szukacie wykrywacza dla siebie? – koniecznie zapoznajcie się z ofertą naszego sklepu! ..i napiszcie do nas po rabat!

1 KOMENTARZ

  1. Nigdy nie byłem w w Bletchley Park pod Londynem, czyli historycznej siedzibie brytyjskich kryptologów, ale ciekawi mnie czy będą prezentowane w tych miejscach dwie różniące się od siebie historie złamania szyfru. Jeśli historia jest jedna to jak mogą być inne wersje tego samego wydarzenia? Będzie odpowiadać za to ta sama firma czyli New Amsterdam. Poczekamy, zabaczymy, porównamy, a kłamców oplujemy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.