Niezwykle rzadkie… gliniane japońskie monety!

2
Japońska moneta wykonana z gliny tzw. jednojenówka

Gdy końcem II Wojny Światowej wszystkie państwa borykały się z problemem niedoboru metali w Japonii ktoś wpadł na genialny pomysł. Zaczęto „wybijać” gliniane monety o nominale jednego sena.

Monety te oczywiście nie były „wybijane” a tak naprawdę wypalane w piecach. Zaczęto to robić w roku 1945, kiedy zapotrzebowanie na metal urosło do tego poziomu, że należało drastycznie ograniczyć jego zużycie nawet na środki płatnicze.

Na awersie powyższej monety (z lewej) napisano 大日本 (Dai Nihon – Wielka Japonia). Na rewersie (z prawej) napisano 壹, co jest chińskim znakiem odpowiadającym liczbie „1”.

Monety o nominałach; jeden, pięć i dziesięć senów również były wybijane z ceramiki. Tak wygląda przelicznik jednosenówki: 1000 Rin = 100 Sen = 1 Yen

Moneta porcelanowa o nominale 5 senów japońskiego cesarza Shōwa

Na awersie (z lewej) napisano 大日本 (Dai Nihon – Wielka Japonia). Na rewersie (z prawej) napisano 年 十 二 和 昭 (Shōwa rok 20 – co równa się naszemu 1945). W centrum herb cesarza Japonii – kwiat chryzantemy oraz znaki 五 – oznaczający liczbę 5 oraz 錢 oznaczający nominał „sen”. Shōwa to cesarz panujący w latach 1926-1989.

Jak na azjatyckie monety w szczególności niebędące wyprodukowane z szlachetnych kruszców kosztują całkiem sporo, ich cena waha się w graniach ok. 150 zł za sztukę. Monety te są całkiem sporą rzadkością na rynku numizmatycznym i nie są jedynym przypadkiem we współczesnej historii produkowania środków płatniczych z gliny.

Na podobny pomysł wpadli Niemcy przed drugą Wojną Światową, w Miśni na terenie Saksonii również „wybijano” monety z ceramiki.

Niemieckie monety porcelanowe z 1921 roku wykonane w Miśni

W Tajlandii również „wybijano” porcelanowe środki płatnicze. Tak wyglądały tajskie ceramiczne tokeny.

Pochodzące z legalnego źródła XVII-wieczne SREBRNE MONETY jak i preparat do czyszczenia numizmatów i nie tylko znajdziecie w naszym sklepie!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

2 KOMENTARZE

  1. „(…)napisano 壹, co jest chińskim znakiem odpowiadającym liczbie „1”.” Nie ten znak oznacza „wysoki” i jest pewnie tylko nazwą monety, coś jak u nas „pięciogroszówka”. Jeden jest zapisywane pojedynczą poziomą kreską.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.