Francja. W trakcie budowy osiedla odkryto rzymskie cmentarzysko z początków naszej ery

0
Rzymskie cmentarzysko z I-III wieku naszej ery odkryto we Francji

Nikt się nie spodziewał że pod używanym na co dzień parkingiem znajduje się jak teraz szacują archeolodzy blisko 1000 grobów z I do III wieku naszej ery. Odkrycia dokonano w trakcie budowy nowych apartamentów.

Co odkryli archeolodzy w trakcie trwających tam badań? m.in. marmurowe stele nagrobne, fiolki, wazony, butelki, amfory z kościami z czasów rzymskich oraz klejnoty… Większość amfor zakopana jest w pozycji pionowej, pozwalało to przez wystającą wąską szyjkę wlewać tam różne napitki w trakcie trwających obrzędów pogrzebowych. W trakcie tych rytuałów wrzucano przez nie; owoce, kwiaty, wino, perfumy lub mleko gdy śmierć poniosło dziecko. Naukowcy pobierają próbki z takich amfor i będą poddawać je analizie czy znaleziona ceramika zawiera ślady tłuszczów, białek lub pyłków.

„Miejsce to jest wyjątkowe na poziomie europejskim, a nawet światowym, ponieważ groby są doskonale zachowane, podczas gdy na ogół można znaleźć tylko ślady po pochówku. Tutaj pozostały prawie nietknięte. To porównywalne odkrycie z tym w Pompejach” – wyjaśnia Marie Rochette, która jest odpowiedzialna za wykopaliska w tym miejscu.

Cmentarzysko to ma powierzchnię ponad 5 tys. metrów kwadratowych, dotychczas odkryto tylko jego część i znaleziono ponad 300 pochówków. Archeolodzy szacują więc że jest ich tam około tysiąca. Mimo iż badania wciąż trwają to odkrycia są naprawdę zdumiewające. Wszystko było możliwe dzięki pobliskiemu strumieniowi, który naniósł blisko 3 metry mułu i w ten sposób zabezpieczył te starożytne pochówki.

Archeolodzy dodają że wiele z grobów należało do dzieci, w trakcie badań oprócz tych bogatych grobów należących do ludzi zamożnych, odkryto również pochówki niewolników. Badania archeologiczne mają potrwać blisko 13 miesięcy. Na ich koniec wszystkie zabytki trafią do nowego muzeum Narbo Via, które zostanie otwarte w przyszłym roku.

Nie tak dawno bo na początku tego roku archeolodzy we Francji odkryli również inne ciałopalne cmentarzysko rzymskie. Miało to miejsce w Koenigshoffen w mieście Strasburg w trakcie rozbudowy linii tramwajowej. Natomiast w sierpniu tego roku miało miejsce odkrycie kolejnej starożytnej nekropolii w Nimes na południu tego kraju, wykopaliska w tamtym miejscu trwają blisko 6 lat. Znaleziono tam w sumie ponad 50 dziecięcych grobów, pochowanych z cennymi przedmiotami.

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty! Szukacie wykrywacza dla siebie? – koniecznie zapoznajcie się z ofertą naszego sklepu! ..i napiszcie do nas po rabat!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.