Jeden z najstarszych znanych akweduktów, zbudowany na polecenie asyryjskiego króla Sennacheryba (704–681 p.n.e.), doprowadzał wodę do Niniwy z odległych o 50 kilometrów gór. Ten który przesyłał wodę do Kartaginy był znacznie dłuższy.

Samo słowo akwedukt pochodzi z łacińskiego aquae ductus, „ciąg wodny”. Jest to nic innego jak kanał wodociągowy, rurociąg podziemny lub nadziemny, doprowadzający wodę z odległych źródeł – na ogół do miast – przy wykorzystaniu siły ciążenia ziemskiego. Może być umieszczony na arkadach poprowadzonych nad rzekami lub nierównościami terenu. Akweduktem nazywany jest również most kanału wodnego.

Może widzieliście akwedukt Kartaginy który pokazywałem Wam kilka dni temu na mojej stronie FB? Jak się okazuje tamto zdjęcie prezentuje jednak akwedukt w innej miejscowości dostarczający wodę do Kartaginy!



Musieliśmy jednak wysłać specjalnego członka Drużyny Zwiadowcy Historii by poznać prawdę i zweryfikować tamto zdjęcie. Podziękowania dla Pana Sarny za dzisiejsze zdjęcia z faktycznym akweduktem Kartaginy na terenie dzisiejszej Tunezji.

Jest to jeden z najdłuższych takich obiektów na terenie byłego Imperium Rzymskiego. Jego długość to w sumie 132 km i został zbudowany w II wieku n.e., przy zachowaniu idealnego poziomu do przepływu wody. Jego spadek wynosi kilka centymetrów na kilometr.

Jako bonus dorzucę Wam zdjęcia koloseum-amfiteatru w El Djem.

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkimonety i wiele innych – zapraszamy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.