Polski poszukiwacz w UK znajduje niezwykłe złote i srebrne artefakty (GALERIA)

7
Wykopki z wykrywaczem metali naszego rodaka na "Wyspie Skarbów"

Bohaterem tego krótkiego tekstu jest nasz rodak poszukujący z wykrywaczem metali na terenie Anglii. Mariusz Ciepluch czyli „Golden Maniek” znalazł kilka dni temu rzadką srebrną oraz złotą monetę, a wczoraj kolejne numizmaty i złotą obrączkę.

Mariusz ma już wiele ciekawych odkryć na swoim koncie, w tym wiele ze złota. To właśnie od tego pochodzi też jego ksywa – no może jeszcze od jego „złotego tańca”, który zwykł wykonywać na swoich filmikach na YT po znalezieniu złotych artefaktów.

Dwa dni temu Maniek znalazł zgiętą złotą monetę, jest to ćwierć nobla króla Edwarda III. Nobel (ang. noble – szlachetny) była to średniowieczna złota moneta angielska o dużej wartości. Był to drugi z kolei złoty nominał wprowadzony przez Edwarda III, wartością wyższy od florena. Pojawił się w 1344 roku, a nazwa podkreślała wysoką jakość kruszcu, z jakiego go wybijano. Na awersie nosił przedstawienie półpostaci króla z mieczem i tarczą, wyobrażonego w okręcie na wzburzonym morzu, co symbolicznie miało podkreślać rosnącą potęgę morską Anglii i łączone było ze zwycięską bitwą pod Sluys (1340) w wojnie stuletniej.

Kolejną niezwykłą monetą znalezioną tamtego dnia jest srebrny wczesny anglosaksoński sceat datowany na 710-760 rok. Sceat’y są to rzadkie i drobne monety, które są bardzo pożądane przez poszukiwaczy i kolekcjonerów.

Film ze znalezionymi monetami możecie zobaczyć tutaj:

Najciekawsze w tym wszystko jest że wczoraj ponownie Mariusz ruszył na poszukiwania i szczęście znów mu dopisało – znalazł srebrne angielskie monety oraz starą złotą obrączkę. Jest bardzo drobna i posiada 4 punce, świadczyć by to mogło że należała do kobiety. Po rozszyfrowaniu prób na niej, okazuje się że jest to obrączka z czasów Jerzego III z lat 1790-1800.

O Mariuszu przeczytacie kiedyś jeszcze na pewno tutaj, szczególnie że sezon 2020 dopiero się zaczął ale widzicie niektórzy już rozpoczęli od epickich znalezisk. Swoje artefakty zgodnie z tamtejszym prawem zgłosi teraz do FLO(lokalnego terenowego archeologa). Zostaną one sprawdzone i jeśli żaden nie zostanie okrzyknięty „skarbem” to wrócą wszystkie do znalazcy. Jeśli natomiast uznano by je za skarb otrzymał by 50% równowartości zabytku – drugie 50% dostał by natomiast właściciel terenu.

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty! Szukacie wykrywacza dla siebie? – koniecznie zapoznajcie się z ofertą naszego sklepu! ..i napiszcie do nas po rabat!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

7 KOMENTARZE

  1. Ma farta że znalazł to UK tam jest bohaterem w pisowie zrobili by z niego megazłodzieja, okradli by go i już by kiblował . Chłopie nie wracaj tu bo nie ma po co.

    • W Polsce od dawna legalne poszukiwanie skarbow jest nie oplacalne. Nie ma to nic wspulnego z pis jak twierdzi jakiś idiota. Za to jesli dalej beda rządzić to może uda im sie pozmieniać i te prawbe zapisy. O ile kasta się zgodzi.

  2. Dlaczego w Polsce tacy ludzie traktowani są jak pospolici przestępcy a za granicą są traktowani na równi pospolitego przestępcy. Chore prawo! Weźmy coś zróbmy i to zmień y!

  3. Chciałbym przypomnieć wszystkim ze w naszym kraju poszukiwania wykywaczem bez pozwolenia jest nie legalne od czasów dobrej zmiany więc nie liczył bym na to że coś się zmieni w najbliższych latach. Rząd PiS chyba liczył na to że w ten sposób podreperuje budżet państwa. 😀

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.