Około 5000 średniowiecznych srebrnych monet znaleziono na cmentarzu w Austrii

0
Skarb 5000 srebrnych monet znaleziony na cmentarzu w miejscowości Mistelbach w Austrii. fot. M. Pfabigan Landessammlung NÖ

Skarb blisko 5000 srebrnych monet pochodzących z XII-XIII wieku znaleziono w trakcie prac na austriackim cmentarzu w miejscowości Mistelbach.

Podczas prac wykopaliskowych przy remoncie chodnika na cmentarzu w Mistelbach, pracownik miasta natrafił na małe ceramiczne naczynie. Zalegało ono na niewielkiej głębokości, gdy zajrzał do środka odkrył niezliczone małe srebrne monety z późniego średniowiecza.

Eksperci z Muzeum „MAMUZ Castle Asparn” oszacowali, że te srebrne numizmaty zostały wybite pomiędzy rokiem 1190 a 1220 – z tego roku pochodzi najmłodsza z nich. Niewiele podobnych skarbów tego typu odkryto w tym rejonie kraju, zwykle pochodzą one z dużo młodszych okresów. Skarb monet jest mocno zróżnicowany pochodzi m.in. z mennicy Kremsa i zawiera fenigi Fischauera, Wienera oraz monety bawarskie.

Nie jest wiadome w jakich okolicznościach tak spory depozyt srebrnych monet został ukryty i zapomniany, być może maja związek z zamkiem Kirchberg. Jedno jest pewne – należą do gminy Mistelbach, której radni podjęli trochę dziwną decyzję. Zważywszy że konserwacja skarbu miała by kosztować 10 000 euro i zajęła by dwa lata. Postanowili go podzielić – miasto Mistelbach otrzyma tylko 100 monet po zakończonej konserwacji. Reszta została pozostawiona landowi Dolnej Austrii i muzeum MAMUZ, które obecnie zajmuje się konserwacją. Monety mają trafić do muzeum oraz ich część może być wystawiana w lokalnych bankach itp.

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty! Szukacie wykrywacza dla siebie? – koniecznie zapoznajcie się z ofertą naszego sklepu! ..i napiszcie do nas po rabat!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.