W warszawskich Łazienkach Królewskich znaleziono szkielet konia!

3
Szkielet konia odkryty w warszawskich Łazienkach Królewskich

W trakcie prac związanych z montażem instalacji pod latarnie w zespole parkowo-pałacowym na terenie Łazienek Królewskich w Warszawie natrafiono na szkielet konia.

Odkrycia końskiego szkieletu dokonano przypadkowo w związku z pracami nad instalacją pod latarnie w parku. Wykop znajduje się naprzeciwko pomnika Fausta przy Pałacu Na Wyspie, przy głównej alei do Chopina.

Po podesłaniu zdjęć i informacji o tym odkryciu na naszą stronę, skontaktowaliśmy się z Muzeum Łazienki Królewskie, które je potwierdziło.

„Potwierdzamy że szkielet należy do konia. Odnaleziono jedynie szczątki zwierzęce. Aktualnie znalezisko podlega procedurom archeologicznym i zostaje zabezpieczone w celu dalszej analizy. Dopiero na jej podstawie określimy datowanie oraz wartość historyczną.” – powiedział przedstawiciel Muzeum w Łazienkach

Być może ma to związek z Stajnią Kubickiego (zwana również Podkową). Była to dawna powozownia znajdująca się we wschodniej części Łazienek Królewskich w Warszawie. Budynek ten został wzniesiony w latach 1825–1826 według projektu Jakuba Kubickiego, a w jego parterowych skrzydłach przylegających do korpusu mieściły się stajnie, w bocznych wozownie.

Od 1995 roku mieści się tam część ekspozycji Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa (pozostała część – od 1983 w pobliskich Koszarach Kantonistów). W części budynku, zajmowanej przez Muzeum znajduje się Powozownia im. Zbigniewa Prusa-Niewiadomskiego, w której zgromadzono pojazdy konne i akcesoria jeździeckie używane w XIX i XX wieku. Ekspozycja nawiązuje do historycznych powozowni, jakich wiele było elementem majątków magnackich i szlacheckich.

Zdjęcia podesłał https://praust.wordpress.com/

3 KOMENTARZE

  1. Darmozjady pociągną kasę za badanie szkieletu konia, jakby nie wiedzieli że truchła zawsze zakopywano w ziemi, nawet jeszcze 20 lat temu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.