Miecz z epoki brązu przechwycili celnicy z Podkarpacia (GALERIA + FILM)

2
Przemyt unikatowego miecza z epoki brązu udaremnili funkcjonariusze KAS z Podkarpacia fot. kas.gov.pl

Połamany na 8 części unikatowy zdobiony miecz, który jest datowany na epokę brązu (ok. 2300-700 rok p.n.e.), został wykryty w trakcie kontroli przesyłek zagranicznych w Dębicy przez funkcjonariuszy KAS.

W wyniku kontroli zagranicznych przesyłek przeprowadzanej przez funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej (KAS) z Oddziału Celnego w Dębicy, szczególną uwagę zwróciła paczka nadana w Kijowie. Zgodnie z tym co zadeklarował jej nadawca miała ona zawierać ozdoby do dekoracji wnętrz. Ich wartość wyceniono na 50 hrywien tj. około 8 złotych. Warto dodać że ostatecznie przesyłka miała trafić do odbiorcy w Czechach.

Podczas rewizji paczki, funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej wykryli bardzo nietypowe przedmioty. Było to osiem elementów starannie zabezpieczonych przed ewentualnym uszkodzeniem, każdy został osobno owinięty zabezpieczającą folią.

W trakcie oględzin, po złożeniu w całość  okazało się, że elementy tworzą miecz o długości blisko 50 cm, noszący znamiona zabytku archeologicznego. Funkcjonariusze KAS skontaktowali się Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków, który potwierdził, że zatrzymany towar to zabytek archeologiczny tj. 8 fragmentów zdobionego miecza z brązu. Ma on pochodzić z epoki brązu i został wstępnie wydatowany na rok 2300 p.n.e. do 700 roku p.n.e.

Według ekspertów posiada dość silnie zniszczoną oryginalną powierzchnię wykończoną zdobieniami. Nosi także ślady uszkodzeń powstałych współcześnie, najprawdopodobniej podczas jego wydobycia.  

Dokładną wartość archeologiczną zatrzymanego przedmiotu ustalą szczegółowe ekspertyzy Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Dalsze postępowanie w sprawie zatrzymanego zabytku, prowadzone jest przez Podkarpacki Urząd Celno-Skarbowy w Przemyślu.

W 2018 roku funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej podczas kontroli na polsko-ukraińskich przejściach granicznych w woj. podkarpackim udaremnili w sumie przemyt 611 przedmiotów o wartości historycznej. Były wśród nich przedmioty kolekcjonerskie, nieśmiertelniki, lornetki, czapki, manierki, medale, bagnety i zegary.

Krajowa Administracja Skarbowa przypomina, że na przywóz do państw należących do UE przedmiotów o charakterze zabytkowym nie są wymagane dodatkowe dokumenty. Należy jednak pamiętać, że jeżeli przywóz dokonywany jest z państw nienależących do Unii Europejskiej, to należy przywożony obiekt zgłosić w oddziale celnym, w celu objęcia go odpowiednią procedurą celną. W tym przypadku nie dopełniono tej procedury, dodatkowo poświadczając w deklaracji nieprawdę.

Służby przypominają, że w przywozie na dzieła sztuki i przedmioty kolekcjonerskie, w rozumieniu przepisów celnych obowiązują następujące stawki – celna: 0% oraz podatku VAT: 8% od zadeklarowanej wartości towaru. Natomiast w przypadku wywozu, pozwolenie na wywóz zabytków na stałe, wydaje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, natomiast na wywóz czasowy, właściwy Wojewódzki Konserwator Zabytków. W zakresie materiałów bibliotecznych, wszystkie typy pozwoleń na wywóz wydaje Dyrektor Biblioteki Narodowej. 

EDC czyli Ekwipunek Dźwigany Codziennie… najlepiej mieć sprawdzony i niezawodny! Zapraszamy do zapoznania się z ofertą odzieży, wyposażenia i akcesoriów na naszym sklepie!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

2 KOMENTARZE

  1. Sprecyzuje datowane. Ten miecz w zakrzywiona główna ala szabla, jest raczej z późnych faz epoki brązu, a przełomu epoki żelaza, około 1000 – 800 r pne. Utożsamia by m go z kregiem scytyjskim lub wcześniejszym kimerskim.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.