Niezwykle rzadka, miedziana siekierka z epoki neolitu została znaleziona przez poszukiwacza z Świętokrzyskiej Grupy Eksploracyjnej. Odkrycia dokonano w trakcie poszukiwań wykrywaczem metali na pozwoleniu od WKZ.

Po wstępnym przebadaniu Wojewódzki Konserwator Zabytków w Sandomierzu stwierdził że siekierka jest naprawdę wyjątkowa. Wbrew pozorom nie jest epoki brązu – a z znacznie starszej epoki neolitu. Nie została też wykonana jak większość podobnych siekierek z brązu – jest to siekierka miedziana!

Została ona wydatowana na środkowy neolit, dokładnie 2 połowa IV tysiąclecia przed naszą erą. Jak podejrzewają naukowcy jest to import z terenów Alp Wschodnich – obecne południowe Niemcy i Austria, lub zachodnia część Kotliny Karpackiej – czyli teren obecnych zachodnich Węgier.

„Na naszych terenach takie siekierki trafiały głównie do ludności pucharów lejkowatych, być może właśnie na tych siekierkach wzorowane są całkowicie gładzone płaskie siekierki z krzemienia pasiastego wytwarzane przez ludność kultury amfor kulistych.” – powiedział archeolog dr hab. Marek Florek

Mając na uwadze unikatowość zabytku miejsce jego odkrycia zostało z wiadomych względów utajnione. Badacze podejrzewają że mógł być to tzw. „akwaryczny depozyt kultowy” – czyli siekierka była celowo wrzucona do rzeki lub bagna jako dar dla bóstwa wodnego.

Lokalizacja odkrycia zostanie teraz dokładnie przebadania, archeolodzy planują przeprowadzenie tam wykopalisk sondażowych by zweryfikować swoje podejrzenia i poznać kontekst znalezionego wykrywaczem artefaktu.

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty! Szukacie wykrywacza dla siebie? – koniecznie zapoznajcie się z ofertą naszego sklepu! ..i napiszcie do nas po rabat!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

3 KOMENTARZE

  1. poprosze o zdjęcie wzdłuż, grubości. Jak to było zamocowane?
    Czy to jest pięściak czy jednak zamocowany w formie toporka? A może tomahawka? W sumie tak nieduże ostrze sugeruje właśnie dłuższy trzonek jak w tomahawku.
    Czy ostrzenie z jednej strony miało sens (uzywano obucha?) nie znano wtedy gwoździ (kute tylko) zatem nie było by do czego tego używac.

    dzis ten model wraca do łask, robi go crtk, jest też kilka wersji prywatnych. Ale stosuje się śruby lub kołki

  2. Ze trzydzieści lat temu z kolegą w podobny sposób umocowaliśmy do kija kawałek skałki wapiennej o podobnym do siekiery kształcie. O dziwo, udało nam się za pomocą tak wykonanego narzędzia ściąć drzewko o średnicy około 15 cm.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.