Interesujący skarb 18 srebrnych krzyżackich monet odkryli pasjonaci z wykrywaczami metali. Numizmaty pochodzą z drugiej połowy XIV wieku i zostały odkryte na terenie Jadowa.

W sumie 18 srebrnych krzyżackich monet zalegało na głębokości około 15 cm, do odkrycia doszło przez poszukiwaczy, którzy z pozwoleniami przeszukiwali łąkę za kościołem w mazowieckiej miejscowości Jadów. Szczęśliwymi odkrywcami są członkowie Jadowskiego Stowarzyszenia Historycznego.

Tereny te były mocno zaludnione, pierwsze wzmianki o świątyni w tej miejscowości pochodzą z 1473 roku, gdy to za panowania księcia mazowieckiego Bolesława IV został tam wybudowany pierwszy modrzewiowy kościół. Nic więc dziwnego że natrafiono w okolicy na taki skarb, książęta mazowieccy sporo dawniej handlowali z Krzyżakami.

fot. Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków

„Jest to najprawdopodobniej największy skarb krzyżacki znaleziony na Mazowszu. Pierwszych czternaście monet pasjonaci historii i archeologii odkryli pod koniec września.” – poinformował Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków

Mazowiecki WKZ, którego detektoryści niezwłocznie poinformowali o swoim odkryciu, zlecił w tamtym miejscu prace archeologiczne. Uczestniczył w nich nie tylko archeolog ale i przedstawiciele JSH. Udało im się wspólnie odnaleźć jeszcze cztery monety.

„Prace nie wykazały śladów po celowym deponowaniu skarbu. Odkrycie uznano za zagubiony depozyt sakiewkowy. Monety są obecnie opracowywane przez specjalistów z Państwowe Muzeum Archeologiczne” – dodaje Mazowiecki WKZ

Trudno tak naprawdę ocenić w jakich konkretnie warunkach i okolicznościach monety trafiły do ziemi. Być może dalsze poszukiwania w tym miejscu lub ewentualne badania przyniosą więcej odpowiedzi.

fot. Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.