Skarb niezwykle rzadkich monet odkryto podczas trwających badań archeologicznych przy budowie Bulwarów Północnych w Łodzi. Poszukiwacze pracujący na miejscu znaleźli m.in. aż 30 bardzo rzadkich monet o nominale 20 marek, których według katalogów miało być zaledwie 600 sztuk!

Były to specjalne monety wyemitowane przez Niemców okupujących nasz kraj, na potrzeby łódzkiego Getta, które nigdzie poza jego terenem nie miały żadnej wartości. Ich emisje były bardzo niewielkie co teraz przekłada się na ich wysoki stopień rzadkości. Numizmaty te stanowią dużą gratkę dla kolekcjonerów, na rynku często też pojawiają się ich nieudolne kopie i podróbki.

Łódzkie getto było wyjątkiem na okupowanych terenach Polski gdzie emitowano własną walutę. Odkrytych monet o nominale 20 marek miało być wybite zaledwie 600 sztuk, detektorystom w trakcie wspierania archeologów udało się ich odkryć około 30 sztuk. Znaleziono też szereg innych numizmatów oraz interesujących przedmiotów. Odkryto m.in. srebrny sygnet, dawny zegarek kieszonkowy, bardzo dużo guzików, ołowianych plomb i innych artefaktów.

„Zaczęło się banalnie od sprawdzania hałd ziemi przy budowie bulwarów w Łodzi w kwietniu tego roku. Prace archeologiczne i nadzory prowadzą tam nasi znajomi Anna Nierychlewska i Zbigniew Rybacki na zaproszenie których mogliśmy się w pewnym stopniu przyczynić do tego odkrycia. Pierwsze monety wyszły z hałdy z korytowania miejsca po trakcji tramwajowej oddzielającej pasy jezdni, ale chwile po tym posypało się naprawdę „grubo”.” – tak na temat odkrycia pisze Wiktor Stusio z Klubu Poszukiwawczo-Eksploracyjnego “Eksplorer”

Zdjęcia: KPE Eksplorer

Jak więc możecie przeczytać skarb został odkryty już wcześniej, jednak dopiero teraz ujawniono tą informację. Poniżej możecie obejrzeć film z poszukiwań w Łodzi jak i tego niezwykłego odkrycia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.