Dziś obchodzimy 100 rocznicę zamachu na prezydenta Gabriela Narutowicza. Sprawcą był pół-Niemiec jak się okazało, niezrównoważony artysta Eligiusz Niewiadomski. Nie wiedzieć czemu dziś jest idolem narodowców.

Kult człowieka, który zamordował demokratycznie wybranego prezydenta RP, to najbardziej haniebna rzecz w naszej historii. Eligiusz Niewiadomski został wykreowany na patriotę, narodowca, bohatera, tymczasem większość jego zapisków potwierdza że był to sfrustrowany i chory psychicznie człowiek, który w zastępstwie zamachu na Józefa Piłsudskiego przeniósł całą swoją nienawiść na Gabriela Narutowicza. Uczucia zamachowca były w dużej mierze kreowane przez prawicową prasę, która nie zgadzała się z wyborem nowego prezydenta przez Sejm RP.

Choć Niewiadomski miał w swoim dorobku kilka obrazów, to sporą przesadą jest mówienie o nim jako „artyście”. Nie utrzymywał się ze sztuki, był sfrustrowanym urzędnikiem wyrzuconym z ministerstwa.

100 lat temu, 16 grudnia 1922 roku miało miejsce jedno z najbardziej haniebnych wydarzeń w polskiej historii. Trzy wystrzały, które rezonowały przez całą II Rzeczpospolitą, a zdaniem wielu brzmią także i dziś. Morderstwo Gabriela Narutowicza było jedynym zamachem, w którym w historii Polski ktoś odebrał życie głowie państwa. 16 grudnia 1922 straciliśmy prawo do słów Norwida: „Żaden król polski nie stał na szafocie” pisał Kazimierz Wierzyński. Mit państwa bez królobójców skończył się właśnie u samego zarania Polski, która odzyskała niepodległość, po pierwszych pełnoprawnych wyborach parlamentarnych i prezydenckich, na podstawie pierwszej konstytucji, tzw. marcowej.

Wcześniej – w jak niewielu krajach Europy – nad Wisłą nie zabijało się królów, dlaczego więc zabito demokratycznie wybranego prezydenta?

Eligiusz Niewiadomski

Na to pytanie postaram się odpowiedzieć w tym odcinku. Gościem jest dr hab. Patryk Pleskot, autor książki „Portret mordercy”, w której autor ujawnia jedną z największych tajemnic rodziny Niewiadomskich. Matka Eligiusza Niewiadomskiego Julia była rodowitą Niemką. To była długo skrywana tajemnica rodzinna. Jej ojciec był starostą w jednym z miasteczek w Zagłębiu Saary.

Z zapisków i wystąpień mordercy można określić, że był on osobą niezrównoważoną psychicznie, wyznawcą idei które wkrótce miały zatriumfować w III Rzeszy i Włoszech.

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

1 KOMENTARZ

  1. Jak wybranego demokratycznie jak w demokratycznych wyborach zwyciężyło ChZJN, zaś przepchniecie Narutowicza to był wstęp do zamachu Majowego.
    Równie dobrze można by się dziwić wypominaniu Berezy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.