Policjanci z Staszowa zostali wezwani przez 40-letnią kobietę mieszkającą w gminie Szydłów do niecodziennego odkrycia – pistoletu Parabellum P08 z okresu II wojny światowej. Broń przez lata ukryta była na belce w podmurowanym zadaszeniu na szczycie stodoły.

Dopiero rozbiórka dachu starego zabudowania odkryła tajemnicę sprzed wielu lat, ktoś ukrył tam pistolet Parabellum P08 potocznie nazywany „Lugerem”. Cała sytuacja miała miejsce w dniu wczorajszym, kiedy to staszowscy policjanci otrzymali intrygujące zgłoszenie. Powiadomiono ich, że podczas demontażu dachu stodoły, znajdującej się na terenie gminy Szydłów, znaleziona została broń palna.

Właścicielka która działkę wraz z zabudowaniami kupiła w 2004 roku o ukrytym pistolecie dowiedziała się dopiero w trakcie rozbiórki stodoły. Wynajęła do tego firmę która zajmuje się demontażem eternitu. To właśnie podczas wykonywanych prac, pracownicy ujawnili leżącą na belce w podmurowanym szczycie, owiniętą materiałem broń krótką.

Jak wspomniałem na wstępie pistolet ten potocznie jest nazywany „Luger” od nazwiska austriackiego konstruktora. Nazwa „Parabellum” pochodzi natomiast od łacińskiego powiedzenia „si vis pacem, para bellum” – jeśli chcesz pokoju, przygotuj się do wojny. Był to podstawowy pistolet armii szwajcarskiej w latach 1900-1949 (jako Pistole 1900), oraz armii niemieckiej w latach 1908-1938 (jako Pistole 08P08).

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.