Szukając w lesie grzybów… znaleźli kilka ton monet! (GALERIA)

1
Kilka ton monet znalezionych w Norweskim lesie fot. Azard Razaei

Kilka ton monet zostało znalezione na terenie norweskiego lasu. Natrafili na nie grzybiarze, którzy początkowo myśleli że mają do czynienia z stertą kamieni łupkowych.

Monety zostały znalezione w lesie w okręgu Buskerud na terenie Norwegii. Dla odkrywców tego niecodziennego skarbu na pierwszy rzut oka wyglądało to na kamienie. Jednak „kamienie” są w rzeczywistości ogromną stertą starych monet!

Jak tam trafiły? – Wciąż jest to nieodgadniętą zagadką. Na monety natrafili grzybiarze Hilde Solberg Strømmen i Anne-Lene Solberg. Numizmaty zostały wybite w norweskiej mennicy i pochodzą z lat 50-tych. Jak się okazuje mogą one pochodzić z napadu. Na niektórych z nich jest widoczna data 1953.

Sprawa jest na tyle intrygująca że w celu jej wyjaśnienia nawiązano kontakt z mennicą Norweską, jej pracownicy już badają to niecodzienne znalezisko.

To że w lesie znalazło się tyle monet musi być związane z czymś nielegalnym – mówi Ole Bjørn Fausa, prezes norweskiej mennicy.

Było by to jednak bardzo dziwne że ktoś kto dokonać miał by kradzieży tych pieniędzy nigdy po nie nie wrócił. Bardzo możliwe że ma to właśnie bezpośredni związek z wspomnianą mennicą. Obecnie jest ona w rękach prywatnych jednak w latach 50-tych była ona własnością tamtejszego Ministerstwa Finansów.

Istniały jednak wtedy specjalne procedury postępowania z monetami które zostały wycofane z obiegu lub były tzw. destruktami. Oczywistym jest że powinny zostać one więc stopione i wykorzystane do produkcji nowych środków płatniczych. Nierozsądnym więc było by ich wyrzucanie do lasu co zwyczajnie nie mieści się w głowie. Monety są w nominałach 1, 2 i 5 koron. Ich stop składa się głównie z miedzi i zostały wybite po II Wojnie Światowej. Widoczny jest na nich monogram króla Haakona VII, więc nie mogą być młodsze niż 1957 rok.

Na ten moment jest jednak wielką tajemnicą jak tam trafiły. Zostaną w tym celu sprawdzone wszelkie rozbieżności i przeprowadzone skrupulatne śledztwo, które spróbuje to wyjaśnić.

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty! Szukacie wykrywacza dla siebie? – koniecznie zapoznajcie się z ofertą naszego sklepu! ..i napiszcie do nas po rabat!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.