Vickers E z Kasiny Wielkiej – śladem niezwykłego pancernego artefaktu (GALERIA)

2
Pomnik z wieży czołgu Vickers typ E w Kasinie Wielkiej
Pomnik z wieży czołgu Vickers typ E w Kasinie Wielkiej fot. Małopolska Grupa Eksploracyjna

Wyruszmy dzisiaj śladami ciekawych pamiątek zmagań we wrześniu 1939 roku. Pokażemy Wam prawdziwy rarytas… Będzie to  historia czołgu Vickers E który bronił południowej granicy naszego kraju we wrześniu 1939 roku.

Czołgi Vickers E zostały zakupione w okresie międzywojennym w Anglii dla wzmocnienia polskich sił pancernych, razem z czołgami pozyskano licencje na produkcje tego typu wozów. Po serii testów zdecydowano że na podstawie Vickersa powstanie ulepszona konstrukcja dla polskiej armii legendarny 7TP. Oryginalne Vikersy chociaż zakupione w niewielkiej partii po modyfikacjach służyły dzielnie w Wojsku Polskim aż do wybuchu wojny. W trakcie walk wrześniowych czołgi te walczyły w składzie sławnej 10 Brygady Kawalerii która opóźniała natarcie Wermachtu z południa.

Niewiele zachowało się do dnia dzisiejszego dużych fragmentów polskich pojazdów pancernych walczących we wrześniu, tym bardziej niesamowity jest artefakt do którego Was zabieramy, możemy zobaczyć go w okolicach Mszany Dolnej a konkretnie w miejscowości Kasina Wielka. Pomiędzy tymi dwoma miejscowościami w ustronnym miejscu stoi pomnik do którego wykonania wykorzystano oryginalną wieże wraz z elementami uzbrojenia pochodzącą z czołgu Vickers E! Pomnik upamiętnia bitwę którą w tym miejscu stoczyła 10 Brygada Kawalerii.

Walczył tutaj 24 Pułk Ułanów wsparty batalionem KOP, kompanią tankietek oraz kompanią czołgów Vickers E. Po początkowych sukcesach i dojściu na przedpola Mszany Dolnej, natarcie brygady zostało zatrzymane i następnie odrzucone na pozycje wyjściowe. To właśnie podczas odwrotu kompania Vickersów straciła dwie maszyny. Jeden z czołgów ugrzązł w dolinie potoku i to właśnie tego czołgu wieża została użyta do budowy pomnika.

Jak to zwykle bywało miejscowa ludność rozebrała wrak w celu pozyskania elementów przydatnych w gospodarstwie. Wieża przez lata służyła jako obudowa studni! Została odnaleziona przez miejscowego artystę i umieszczona na pomniku. Jest to naprawdę niesamowity zabytek biorąc pod uwagę jak mało polskiej broni pancernej z wrześniowych walk przetrwało do naszych czasów!

To chyba jedyny tak duży zachowany w całości element polskiego czołgu! Wieża wyposażona jest nadal w elementy jarzma i oporopowrotnika armaty czołgowej 47 mm i jarzma karabinu maszynowego wz.30 7,92 mm.

Powyżej znajdziecie mapkę z zaznaczonym pomnikiem. Według nas jest to miejsce obowiązkowe dla wszystkich miłośników historii i broni pancernej!

Galeria i tekst: Małopolska Grupa Poszukiwawczo Historyczna

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty!

wykrywacze rutus alter argo ne
Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!


2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.