Wielka historyczna rekonstrukcja bitwy o Kołobrzeg, 74 lata od tych krwawych wydarzeń (GALERIA)

0
Inscenizacja Bitwy o Kołobrzeg 2019 fot. Roman Lewiński

Pirotechniczne wybuchy, strzały z karabinów, czołg, opancerzone pojazdy i 250 żołnierzy na kołobrzeskiej plaży. Tak wyglądała dzisiejsza inscenizacja historyczna II wojennej bitwy o Kołobrzeg, będącą jedna z głównych bitew operacji pomorskiej.

Inscenizacja Bitwy o Kołobrzeg 2019 fot. Roman Lewiński

250 rekonstruktorów, wiele zabytków techniki wojskowej w tym czołg i pojazdy opancerzone – można było zobaczyć podczas dzisiejszej rekonstrukcji bitwy o Kołobrzeg z 1945 roku. W sumie 21 pojazdów historycznych i prawie wszystkie oryginalne, największą atrakcją był oczywiście czołg T-34, były niemieckie motocykle i głównie polska artyleria. Zadbano by pokazać widzom wszystkie rodzaje dział wykorzystywanych w boju o Kołobrzeg. Organizatorami inscenizacji pt. „Bój o Kołobrzeg” było Muzeum Oręża Polskiego.

Na miejscu rekonstrukcji, wśród widzów byli również uczestnicy Walk o Kołobrzeg. Jednym z nich był porucznik Piotr Gubernator, pamiętający do dziś te dramatyczne wydarzenia z marca 1945.

– To mi się wszystko cały czas przypominało, jaka była sytuacja wówczas. Polegli moi koledzy, ja ciągle myślałem, że przeżyję i prawdopodobnie każdy żołnierz myśli o tym, żeby przeżyć. Taka była sytuacja. To było piekło w Kołobrzegu – opowiadał Gubernator w audycji Radia Szczecin.

Bitwa o Kołobrzeg trwała od 4 do 18 marca 1945 roku. W tym czasie w trakcie walk o miasto zginęło w sumie około 1200 żołnierzy Wojska Polskiego. Z jej oficjalnym przebiegiem możecie się zapoznać tutaj.

Zdjęcia autorstwa Romana Lewińskiego, któremu dziękujemy i pozdrawiamy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.