Zespół pałacowy we wsi Nacław, rodu von Sedenów – doprowadzony na skraj ruiny… (GALERIA)

5
Pałac eklektyczny von Sedenów we wsi Nacław fot. Roman Lewiński

Pałac we wsi Nacław zbudowany w gminie Polanów w powiecie koszalińskim. Za znaczne pogorszenie jego stanu podobno odpowiada sam właściciel, który zlecił ściągnięcie miedzianego dachu i sprzedaż go. Usunięcie poszycia dachowego w znacznym stopniu wpłynęło na stan zabudowania i jest powodem jego niszczenia w dużo większym stopniu. Obecnie pałac jest na skraju upadku. Z dnia na dzień w coraz gorszym stanie… warto obejrzeć.

Herb nad drzwiami pałacu należący do rodziny von Sedenów

Trochę historii tego obiektu:
Sam zespół pałacowy pochodzi z przełomu XIX-XX w., obejmuje eklektyczny pałac rodziny von Sedenów z 1914-1917 roku oraz przyległy do niego rozległy park dworski.

Nazwa wsi pochodzi prawdopodobnie od nazwy Naceslaw co ma oznaczać „początek ostatecznej chwały”. Pierwsze zapiski na temat tej wsi pochodzą z roku 1472, kiedy to książe Erich II podpisał z Piotrem von Glasenapp kontrakt wymiany towarów z pięcioma zamkami oraz z miastem Polanów. Do Polanowa należały właśnie wioski: Nacław, Garbno, Rosocha, Dadzewo i Jacinki.

Kolejne zapiski o wsi pochodzą z roku 1560, gdy Antony von Glasenapp zbudował w niej młyn. Obiekt ten następnie stał się punktem spornym z rodem z von Ramel, z Kościernicy.

Następnie w 1672 roku von Glasenapp w specjalnej księdze, która zawierała warunki dzierżawienia wsi Nacław, napisał że znajduje się w niej w sumie 17 gospodarstw wiejskich.

W latach 1768/70 Franz von Glasenapp sprzedał Nacław majorowi Bogusławowi Lorenz von Lettow i jego rodzinie von Blumenthal z Warcina.

W 1853 roku właścicielem Nacławia został Baron Karl Freiherr von Senden. W posiadanie całej wsi wszedł on dzięki ożenkowi z Nanny Luitgarde Constantine von Blumenthal.

W roku 1874 w Nacławiu znajdowały się dwa folwarki, młyn wodny, 8 gospodarstw rolnych, kuźnia, tartak a właścicielem był już von Ritter.

W latach 1818 Nacław zamieszkiwało już 144 mieszkańców. W roku 1895 liczba wzrosła ta aż do 474 osób. Natomiast w 1925 roku mieszkańców było już 471, a w roku 1939 liczba ich spadła do 358 osób.

Pałac wzniesiony na miejscu poprzedniego w 1914-1917 roku

Obecny pałac w stylu eklektycznym (polegającym na łączeniu w jednej budowli w sposób swobodny, często niezgodnych ze sobą, elementów wybranych z różnych stylów architektonicznych) wzniesiono w miejscu wcześniejszego w latach 1914-1917 dla von Sedenów. Ostatnim właścicielem aż do 1945 roku był urodzony w 1927 generał Carl Otto von Seden. Był on synem Carla Wolffa Justiniana Freiherr von Senden, który natomiast był ważnym urzędnikiem pruskim w Poczdamie, a następnie w (1852-1856) został prezydentem w powiecie administracyjny Koszalina na Pomorzu.

Pałac został wpisany do ewidencji rejestru zabytków dnia 15.01.1977 roku pod numerem rej. 928.

Dla tych którzy mieli by ochotę go jeszcze obejrzeć lokalizacja na GPS to 54°08’29.0″N 16°31’17.0″E

Zdjęcia autorstwa Romana Lewińskiego, któremu dziękujemy i pozdrawiamy!

5 KOMENTARZE

  1. PiS woli dawać na żydowskie cmentarze i dawać dotacje na sadzonki Ukraińcom mordercom tak samo niszczą Polskę jak PO PSL SLD nowoczesna kiedy się ludzie opamiętajcie i skończycie z tymi partiami pseudo to scierwa o obcych korzeniach wyrzucić ich z polskich terenów wszystkich

  2. Szkoda,Przyglądałam się temu pałacowi,teraz jest w lepszym stanie np.Nie jest tak pokolorowany, Widziałam pałac od obu stron.Wejścia są ale lepiej tam nie wchodzić.Szkoda pałacu.Ale dobre miejsce na spacery,sama tam chodze. Szkoda tylko że dawne rzeźby oraz Jezioro które było przy pałacu.Teraz tylko patrzeć na stare zdjęcia gdzie to pałac był w stanie idealnym

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.