Dzięki czujnej i szybkiej reakcji leśniczego Adama Wiatra niezwykłe odkrycie zostało zgłoszone, jest nim dłubanka. Odkładając na bok rzeczy mniej ważne w trybie priorytetowym to niecodzienne znalezisko wstępnie zadokumentował archeolog Krzysztof Gorczyca z Muzeum Okręgowego w Koninie. Zobaczcie niezwykłą relację z tego przedsięwzięcia… w której nie mogło zabraknąć i poszukiwaczy.

Lokalizacja jeziora ze względów wiadomych nie będzie ujawniona, napiszę tylko że cała akcja miała miejsce w województwie Wielkopolskim. Po zgłoszeniu miejscowego leśniczego na temat intrygującego obiektu, który jak się później okazało przez dłuższy czas służył wędkarzom jako „rampa do wyciągania z wody łódek”. Tym sposobem nieświadomie uszkodzono burty zakopanej dłubanki.

Tym bardziej warto podkreślić dobrą i natychmiastową reakcję miejscowych władz, środowiska naukowego oraz pasjonatów z grup „Gniazdo” i WFEH.pl działających na terenie Wielkopolski. Na miejscu wykonano wszystkie niezbędne pomiary i rysunek techniczny oraz dokumentację fotograficzną. Podjęcie łodzi nie wchodziło oczywiście w grę, ze względu na kosztowną i wymagającą procedurę która jest niezbędna do tego. Zabytek ten natychmiast zaczął by ulegać degradacji swojej struktury przez dostęp powietrza i gwałtowną zmianę w otoczeniu, dodatkowo drewno było bardzo miękkie.

Teraz o dalszych czynnościach decyzję podejmie konserwator zabytków. Trudno na ten moment próbować podawać konkretną datę lub okres powstania tej jednopiennej dłubanki. Będzie to możliwe dopiero po przeprowadzeniu wnikliwych badań dendrochronologicznych.

Miejsce odkrycia zostało wstępnie zabezpieczone, wkrótce zapewne znów zostanie odwiedzona.

Pamiętajcie aby zachować czujność w trakcie suszy, kto wie, jakie tajemnice i ile podobnych przypadków skrywają wysychające zbiorniki i koryta wodne? Dokładny rysunek łodzi dodamy na początku tygodnia.

Pochodzące z legalnego źródła SREBRNE MONETY jak i preparat do ich czyszczenia znajdziecie w naszym sklepie!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty! Szukacie wykrywacza dla siebie? – koniecznie zapoznajcie się z ofertą naszego sklepu! ..i napiszcie do nas po rabat!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.