Zbadano „Kanał Królewski” pod Sochaczewem, przy okazji odkrywając ciekawe zabytki (GALERIA + FILM)

2
Owiany legendą Kanał Królewski w Sochaczewie i niezwykłe zabytki w nim znalezione fot. FLY MEDIA i Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy Nad Bzurą

W piątek (25.10.2019) w trakcie trwających badań archeologicznych pod amfiteatrem w Sochaczewie pierwszy raz udało się wejść do odkrytego wcześniej tzw. „Kanału Królewskiego” pochodzącego z początku XIX wieku. Przy okazji eksploracji tego obiektu odkryto kilka ciekawych przedmiotów.

Badania prowadzone są przez Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy Nad Bzurą. W trakcie sprawdzania odkrytego wejścia do kanału towarzyszyła im ekipa filmowa FLY MEDIA, dzięki której możecie teraz zobaczyć jak wygląda on w środku oraz co w sobie skrywał.

Wejście do kanału było ukryte w pobliżu „muszli” pod jedną z zielonych ławek na których mogliście siedzieć… w trakcie odbywających się koncertów na Sochaczewskim podzamczu. Sam tunel natomiast mimo miejskich legend nie jest aż tak stary jak by można sądzić. Został wybudowany na początku XIX wieku w trakcie zaborów i przebudowy miasta przez władze carskie. Miał on służyć odprowadzaniu wody z pobliskiej rzeczki, przez którą tworzyły się bagniste tereny w okolicy ul. Senatorskiej, które znacznie utrudniały zagospodarowanie tamtego terenu. W tym celu powstał imponujący obiekt jakim jest zachowany po dziś dzień ok. 300 metrowy tunel. Ma on wysokość pomiędzy 160-200 cm, zbudowany jest z cegły z kamienną podmurówką i zachował się w świetnym stanie. Być może miał też pełnić funkcje militarne gdyż bezproblemowo umożliwia swobodne przejście pojedynczej osoby.

Tablica Gubernatora Dystryktu Warszawskiego z okresu II Wojny Światowej fot. Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy Nad Bzurą

Co udało się znaleźć przy okazji przejścia tunelem? – Między innymi ciekawą tablicę z napisem „Der Gouverneur des Distrikts Warschau” czyli „Gubernator Dystryktu Warszawskiego„. Był nim oczywiście Ludwig Fischer, który przez większość okupacji miał swoją siedzibę w warszawskim pałacu Brühla. W trakcie Powstania Warszawskiego dnia 9 sierpnia ewakuowano jego urząd. Podczas tej ucieczki niemiecka kolumna została ostrzelana przez powstańców w wyniku czego zraniony został sam Fischer, jego dwie sekretarki, oraz poniósł śmierć jego zastępca Hummel. Wtedy na krótki czas siedzibą gubernatora został Helenów niedaleko Pruszkowa, a następnie właśnie Sochaczew, gdzie funkcjonował on aż do stycznia 1945 roku.

Z tego co widać na poniższym filmie i podaje Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy Nad Bzurą znaleziono również niemiecki karabinek Mauser, oraz magazynek od działka przeciwlotniczego 2 cm FlaK. Dodatkowo lufę od pancerfausta i bliżej niezidentyfikowany stopiony metal wraz z wtopioną kolbą od jakiejś broni krótkiej(przypuszczalnie Beretta). Wszystkie przedmioty przejdą teraz konserwację i wzbogacą ekspozycję w/w Muzeum.

Film z eksploracji Kanału Królewskiego w Sochaczewie:

Nie jest jednak wiadome w jaki sposób powyższe przedmioty znalazły się w tunelu, jak widać w zawierusze wojennej – wszystko jest możliwe.

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty! Szukacie wykrywacza dla siebie? – koniecznie zapoznajcie się z ofertą naszego sklepu! ..i napiszcie do nas po rabat!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.