Znalazł dwa topory i siekierkę wykrywaczem – wzbogacą muzealne zasoby (GALERIA)

6
tulejowa siekierka epoka brązu
Siekierka tulejowa datowana na epokę brązu znaleziona przez poszukiwacza

Poszukiwacz przy pomocy wykrywacza znalazł w okolicy Jarosławia dwa średniowieczne topory i siekierkę z epoki brązu. Miejsca odkrycia odwiedziła archeolog, a zabytki mają trafić do muzeum.

Krzysztof Opic to pasjonat, który z wykrywaczem poszukuje śladów dawnych lat. Działa legalnie zrzeszony w Stowarzyszeniu Eksploracyjno-Historycznym „Galicja”. Na wspólnie uzyskanym pozwoleniu od wojewódzkiego konserwatora zabytków przeszukuje tereny w okolicy Jarosławia. W ubiegłą środę, odbyła się „lustracja” w terenie miejsc odnalezienia tych ciekawych zabytków, które zostały przekazane do WKZ w Przemyślu. Jak sam odkrywca mówi na temat ich znalezienia:

„Tereny te mają dość długą historię jeśli chodzi o ślady osadnictwa, chodziliśmy głównie po okopach z I wojny światowej. Wychodziły nam jakieś drobne przedmioty, typu guzik, szklanki szrapnelowe, łuski, wojskowa saperka. Jednak wśród tego znalazły się dużo starsze topory z średniowiecza i epoki brązu.” – mówi Krzysztof Opic, na temat swojego znaleziska

Specjalista w tym temacie Waldemar Duszka datuje pierwszy topór na wczesne średniowiecze, drugi to natomiast charakterystyczny późno średniowieczny topór.

„Ten pierwszy jest trochę nietypowy bo ma bardzo rozciągnięte ostrze, przeważnie ostrze było szerokości wąsów (te cztery”czubki” wokół osady), a to jest znacznie szersze i to na obie strony!” – powiedział na jego temat znany kowal i rekonstruktor

Najciekawszym znaleziskiem Krzysztofa jest oczywiście tulejowa siekierka z uszkiem w zjawiskowej szklistej zielonej patynie. Typ datowany na środkowy okres epoki brązu.

Zabytki najprawdopodobniej trafią do muzeum w Jarosławiu.

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty! Szukacie wykrywacza dla siebie? – koniecznie zapoznajcie się z ofertą naszego sklepu! ..i napiszcie do nas po rabat!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

6 KOMENTARZE

    • Nie widziałem, więc dlaczego je Pan wymyśla? – wyraźnie jest napisane w artykule „dwa średniowieczne topory i siekierkę z epoki brązu”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.