Poszukiwali elementy pancerne z lutego 1945 roku, czyli okresu walk o Frombork. Odkryli fragmenty czołgu T-34 i sami musieli stoczyć ciężki bój by wydobyć je z bagna!

Na temat Warmińskiej Grupy Eksploracyjnej pisałem już wcześniej na swoim blogu. Skupia się ona na lokalnej historii i zdobyciu przez Rosjan miejscowości Frombork. Tym razem po zdobyciu specjalnych pozwoleń od Nadleśnictwa, a następnie od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków przystąpili do namierzania większych obiektów na terenie poszukiwań.

„Z raportów wynikało, iż wojska radzieckie napotkały wyjątkowo silny opór ze strony Niemiec, w skutek tego na podejściu pod Frombork, wzdłuż torów kolejowych i trzcinowisk na odcinku około 1 km, stracili 5 maszyn, w tym 3 sztuki T-34 oraz 2 Su-152, i od tego zaczęły się nasze poszukiwania.” – powiedział Norbert Ogiński z Warmińskiej Grupy Eksploracyjnej

Niestety pasjonaci musieli pracować ręcznie ze względu iż teren był bardzo podmokły i użycie koparki było niemożliwe. Zresztą jak sami dodają nie mogli tego zrobić ponieważ nie ujęli tego w pozwoleniu, więc koparka posłużyła tylko do transportu pancernego trofeum, które wydobyli po namierzeniu.

„Trafiliśmy kilka rzeczy dużych gabarytów, wiec przystąpiliśmy do wydobycia, które odbyło się za pomocą ręcznych wyciągarek typu Kifor, do tego używaliśmy zbloczy, żeby zwiększyć siłę uciągu, po kilku godzinach walki udało nam się wydobyć pancerne elementy z bagien. Na zdjęciu górna płyta od wieżyczki, koło od t-34 które zostało rozerwane najprawdopodobniej w skutek najechania na minę, oraz pancerną osłonę silnika i troszkę drobnych elementów, dalsze poszukiwania przerwał nam fakt znalezienia pocisków, musieliśmy poinformować policje oraz saperów. Działania w tym miejscu będą kontynuowane.” – dodaje Norbert Ogiński

Jak widać czasami wystarczy trochę zaparcia i można ugryźć nawet najtrudniejszy temat w najmniej dostępnym miejscu. Obecnie odkryte i zabezpieczone elementy pancerne oczekują na decyzję WKZ o dalszym swoim losie.

Zdjęcia: Warmińska Grupa Eksploracyjna

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty!

Deus 2 sklep
Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.