Badania archeologiczne pola Bitwy pod Grunwaldem w sezonie 2022 dobiegły końca, poszukiwacze i naukowcy kolejny raz wyruszyli w pogoni za legendą. Co udało się znaleźć tym razem na rozległych warmińsko-mazurskich polach? – zapraszam serdecznie do pełnego podsumowania i obszernej galerii z zakończonych poszukiwań.

Archeolodzy i poszukiwacze zakończyli VIII sezon badań pola Bitwy pod Grunwaldem, które w sezonie 2022 odbyły się między 27 sierpnia a 3 września. Cała akcja została w tym roku zorganizowana przez Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku, które zaprasza od lat doświadczonych detektorystów oraz innych wybitnych specjalistów w swoich dziedzinach.

„W tym roku przeszukiwane były działki ewidencyjne znajdujące się na południowym skraju obszaru, który na podstawie planigrafii dotychczasowych znalezisk można uznać za miejsce głównego starcia. Udało się pozyskać kolejne artefakty powiązane bezpośrednio z bitwą grunwaldzką, w tym 21 grotów i 2 elementy ostróg. W poszukiwaniach wzięło udział około 40 poszukiwaczy z Polski, Danii i Norwegii.” – powiedziała archeolog Ewelina Miksa, która bierze udział w badaniach Muzeum Bitwy pod Grunwaldem od pierwszego sezonu

Czas i ingerencja człowieka w teren przez niwelowanie go, lub zasypywanie oczek wodnych czy też bagien na polach powiększając swój areał uprawowy znacznie utrudniły odnalezienie tego historycznego miejsca.

Zakres i obszar badań podyktowany jest kilkoma aspektami. Najważniejszy to oczywiście pozwolenia od lokalnych rolników, które samo w sobie nic nam nie da jeśli nie zgramy się z pracami po zbiorach i przed kolejnym zasiewem. Co wbrew pozorom często nie bywa łatwe, są pola na które mimo pozwolenia od lat nie udało się wejść i przeprowadzić weryfikacji z wykrywaczami metali.

Sprawdza się nie tylko te działki gdzie wiemy dziś już na 100% że toczyły się na nich walki, ważne są też poboczne pola – te bliżej i dalej ulokowane. Jako „największe starcie średniowiecznej Europy”, mając do tego liczne znane scenariusze poboczne jej teatr działań musiał również być bardzo rozległy i z pewnością jest co badać oraz jeszcze dużo do odkrycia w następnych latach. Ważne jest też więc sprawdzanie „pustych pól”, które może nie dają nam namacalnych świadectw tego starcia, jednak oferują również tak ważne informacje. Mówiące że właśnie w tym konkretnym miejscu walk nie było, określając coraz bardziej dokładne rejony pogromu zakonu krzyżackiego.

Jakie artefakty i świadków tych krwawych wydarzeń sprzed setek lat udało się odnaleźć? Podobnie jak w poprzednich latach dominowały żelazne groty od bełtów wystrzelonych z kusz, które odnajdywane są w odmianach tulejowych i trzpieniowych oraz wielu typach. W sumie podczas poszukiwań odkryto ponad 20 sztuk różnego rodzaju żelaznych grotów.

Udało się odkryć też bardzo wyróżniające się wielkością większego rodzaju groty lub zakończenia od włóczni tzw. żeleźce, które wzmacniały drzewce. W zależności od ciężaru, rozmiarów, kształtu i rodzaju właśnie grotu, taka włócznia mogła służyć pieszym kopijnikom, często wykorzystywane były też przez lekką jazdę w formie lancy. Znaleziono również elementy oporządzenia jeździeckiego w postaci ostrogi i gwiazdki z drugiej innego typu. Kolejnym ciekawym zabytkiem jest średniowieczny ołowiany krzyżyk, który spokojnie mógł zgubić ktoś walczący w 1410 roku.

Jak i w poprzednich sezonach natrafiono również na szereg przedmiotów, które choć nie mają większego związku z bitwą, ani nawet średniowieczem to świadczą o tym co działo się na tych polach wiele lat po niej.

Wszystkie znalezione zabytki z bitwy trafią do nowo wybudowanego Muzeum Bitwy pod Grunwaldem, które już wkrótce zostanie oficjalnie otworzone. Będzie to znacznie większa od dotychczasowej placówka, dająca duże możliwości ekspozycyjne oraz posiadająca sporą ilość interesujących multimediów… ale o tym jeszcze napiszemy za jakiś czas.

Zdjęcia: Ewelina Miksa, Sławek Badowski, Adam Baran, Alexander Miedwiediew, Bartłomiej Stój

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.