Polski „Święty Mikołaj” jedzie z podarkami do włoskich dzieci (GALERIA)

0
Pchor. Edward Wojtczak z 6 Pułku Pancernego "Dzieci Lwowskich" jako Święty Mikołaj udaje się wraz z dziewczynką przebraną za aniołka, na czołgu M3/M5 Stuart, do dzieci w Bibbiena. fot. zbiory NAC

Polacy nawet na obczyźnie są mocno związani ze swoją tradycją… 6 grudnia 1944 roku we Włoszech, Polski „Święty Mikołaj” wyruszył z podarunkami do miejscowych dzieci.

Świętym Mikołajem był podchorąży Edward Wojtczak, a funkcję jego sań spełniał zwiadowczy pojazd pancerny M3/M5 Stuart Recce należący do 6 Pułku Pancernego „Dzieci Lwowskich” z 2 Warszawskiej Brygady Pancernej. Na pomysł zorganizowania tej niespodzianki wpadli sami polscy żołnierze. 6 Pułku Pancernego „Dzieci Lwowskich” którzy to po ciężkich bojach toczonych pod Monte Cassino i po walkach o Ankonę i bitwie o miasto Piedimonte przebywali na odpoczynku w okolicach włoskiego miasteczka Bibbiena w Toskanii. Jako ciekawostkę dodam że czołg na którym jedzie Mikołaj nosił bojowe imię „Lucyfer”.

Nie była to jedyna świąteczna akcja naszych pancerniaków na obczyźnie. Na powyższych zdjęciach „Święty Mikołaj” z 1 Pułk Ułanów Krechowieckich, z Samodzielnej 2 Brygady Pancernej odwiedza również włoskie dzieci. Jego saniami w tym wypadku był samochód pancerny Daimler Scout Car (Dingo).

Chcesz nas wesprzeć? Wejdź na nasz sklep i kup kubek, koszulkę czy inny produkt naszej marki.

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.