Niespełna 2 tygodnie temu informowałem Was o odkryciu w trakcie innej rozbiórki pistoletu P08 Parabellum. Dziś policja poinformowała o odkryciu przez budowlańców w rudzkiej Halembie pistoletu Ortgies 7,65 mm.
Zgłoszenia dokonano jeszcze w piątek, robotnicy pracujący przy rozbiórce starego domu na terenie Rudy Śląskiej znaleźli wśród gruzowiska stary niemiecki pistolet wraz z amunicją. O swoim znalezisku natychmiast powiadomili policję.
Pistolet Ortgies kalibru 7,65 mm wraz z nabojami zabezpieczyli policjanci. Broń była skorodowana i prawdopodobnie od czasów wojny leżała ukryta w domu. Pistolet pochodzi z okresu międzywojennego, był produkowany w latach dwudziestych ubiegłego wieku, a używany był przede wszystkim przez wojsko niemieckie, ale również i przez oficerów WP. Polacy kupowali tą dobrą i sprawdzoną broń jako osobistą za własne pieniądze, często była noszona jako drugi pistolet w kieszeni lub przechowywana np w bagażu podręcznym. Produkowano go dokładnie w latach 1920-1928 (niektóre źródła mówią, o zakończeniu produkcji w roku 1932).
Policja przypomina że niedopuszczalne jest wchodzenie w posiadanie broni czy amunicji, nie posiadając do tego stosownego zezwolenia. Przepisy w tym zakresie są jasne i restrykcyjne. Bezprawne posiadanie choćby jednego naboju może przysporzyć kłopotów prawnych. Wiemy, że wiele osób kusi posiadanie amunicja lub broni w celach kolekcjonerskich. Przypominamy więc, że przechowywanie w mieszkaniu bez pozwolenia nawet tzw. ślepego naboju (który również jest amunicją w rozumieniu prawa), stanowi przestępstwo.
Przepisy (to warto wiedzieć):
Art. 263. § 1. Kto bez wymaganego zezwolenia wyrabia broń palną albo amunicję lub nią handluje, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.
§ 2. Kto bez wymaganego zezwolenia posiada broń palną lub amunicję, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
§ 3. Kto, mając zezwolenie na posiadanie broni palnej lub amunicji, udostępnia lub przekazuje ją osobie nieuprawnionej, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
§ 4. Kto nieumyślnie powoduje utratę broni palnej lub amunicji, która zgodnie z prawem pozostaje w jego dyspozycji, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.