Archeolodzy z poszukiwaczami odkryli skarb średniowiecznych srebrnych monet

7
Skarb średniowiecznych monet i dużo ciekawych zabytków odkryto w trakcie badań archeologicznych fot. Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków i Stowarzyszenie Eksploracyjno - Historyczne "Warta"

Kilka miesięcy trwają już archeologiczne badania prowadzone na terenie jednego ze stanowisk w północnej części województwa lubuskiego. Jak poinformował na swojej stronie Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków pozyskano w sumie 151 monet, głównie z okresu wczesnego i późnego średniowiecza. Odkryto też wiele innych zabytków.

Poszukiwacze z działającego na terenie województwa lubuskiego Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego „Warta”, wspólnie z archeologami od pewnego czasu prowadzą badania powierzchowne na terenie jednego ze stanowisk archeologicznych. W wyniku ich współpracy i działań pozyskano już setki niezwykłych zabytków, nie są to tylko monety bo znaleziono sporo żelaznych grotów (głównie z bełtów kuszy), elementy oporządzenia jeździeckiego, przedmioty codziennego użytku czy np. fragmenty zdobionej średniowiecznej ceramiki, klamry, guziki, naparstki, przęśliki, plomby handlowe.

Jak informuje WKZ który zindeksował już część odkrytych zabytków na szczególną uwagę zasługuje 7 monet z okresu wczesnego średniowiecza: fragmentu dirhema arabskiego (1/4 monety), prawdopodobnie denara z mennicy kolońskiej i pięciu XI-wiecznych denarów krzyżowych. Monety te mają odzwierciedlać obieg pieniężny na terenie państwa wczesnopiastowskiego.

Spektakularnym efektem badań jest ujawnienie skarbu składającego się z 62 monet z XIII i początku XIV w., w tym 59 bardzo rzadkich brakteatów zachodniopomorskich i meklemburskich. Zespół uzupełniają 3 denary brandenburskie. Wstępnie datę depozytu określono na 1. ćw. XIV w. Pozyskano też 40 pojedynczych, drobnych monet z okresu późnego średniowiecza. Składają się na niego głównie denary brandenburskie z czasów Askańczyków i Wittelsbachów oraz denary pomorskie. Niektóre denary brandenburskie zostały przepołowione w celu uzyskania mniejszego nominału. Okres późnośredniowieczny wzbogacają 4 bliżej jeszcze nieokreślone denary jagiellońskie oraz fragmenty groszy praskiego i miśnieńskiego.

Ostatnim elementem zespołu jest 40 monet, głównie wybitych w brandenburskich i pruskich mennicach, datowanych na XVI-XIX w. Oprócz monet niemieckich z okresu nowożytności pozyskano też 4 monety polskie: 2 szelągi, półtorak i grosz, które współtworzyły rynek pieniężny na obszarze pogranicza polsko-niemieckiego. Ciekawostką jest moneta antyczna. Jest to bliżej nieokreślony z powodu bardzo słabej czytelności brąz rzymski.

Monety po dokonaniu wstępnego opracowania przez dr. Tadeusza Szczurka zostaną poddane konserwacji. Badania prowadzili archeolodzy z Muzeum Lubuskiego im. Jana Dekerta w Gorzowie Wlkp. przy współpracy Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego „Warta” z Gorzowa Wlkp. P. Kaźmierczak, B. Skaziński.

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty! Szukacie wykrywacza dla siebie? – koniecznie zapoznajcie się z ofertą naszego sklepu! ..i napiszcie do nas po rabat!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

7 KOMENTARZE

  1. Poszukiwacze znaleźli a archeolodzy stali z boku i czekali!! Tak powinien brzmieć tytuł. Te fajtłapy by kapselka po piwie nie znaleźli bez mapy skarbów i 50 kopaczy i 50 tragarzy.

    • Oj kolego kolego, widzę jak ci żal dupę ściska… Nie masz nawet odrobiny pojęcia o tym jak wygląda praca archeologa. Prosta zasada, nie znasz się – siedź cicho.

    • Masz oczywiście rację, drobna literówka której nie zauważyłem ze względu na porę publikowania… dzięki już poprawione!

  2. Może chodzi o to że panowie archeolodzy korzystają z naszej pracy a potem przy każdej nadarzającej się okazji cisną na nas i wyzywają od hien cmentarnych i złodziei a gdy jesteśmy znów potrzebni to bez cienia skrępowania znowu nas wykorzystują traktując jak pożytecznych idiotów. Mimo to życzę kolegom jeszcze większych sukcesów i powodzenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.