Czas i siła natury… Amerykański Halftrack z okresu II Wojny Światowej (GALERIA)

1
Czas i siła natury... Amerykański Halftrack z okresu II Wojny Światowej

Amerykański Halftrack z okresu II Wojny Światowej – ta perełka to już chyba bardziej pomnik czasu i natury… jednak jej obecny właściciel wystawił ją jakiś czas temu na serwis aukcyjny eBay.


Half-Track Personnel Carrier M3 był to trzynastoosobowy transporter opancerzony. Jako pojazd uniwersalny miał służyć do przewozu piechoty zmechanizowanej w dywizjach pancernych, jako ciągnik, wóz sanitarny, wóz łączności, a także jako podwozie dla dział różnego kalibru i przeznaczenia. Od M2 różnił się dłuższym kadłubem, drzwiami w tylnej ścianie, innymi podstawami do montowania uzbrojenia oraz innym urządzeniem i wyposażeniem wnętrza. Uzbrojony był w km Browning M1919A4 mocowany na podstawie M25 zamontowanej na podłodze w tylnej części pojazdu.

Historia tego Halftrack’a
Pojazd został zakupiony około 1948 roku w Arizonie, a następnie przewieziony do Portland w stanie Oregon. Był tam używany w gospodarstwie przez w sumie około 20 lat, a następnie przeszedł na emeryturę… i od wtedy zastygł na łonie natury która go pochłania. Od tamtego czasu jego silnik już nigdy nie został uruchomiony. W zestawie z pojazdem są pozyskane 15 lat temu z Izraela gumowe gąsienice.


Skąd Halftruck w Izraelu?
Half-trucki były wykorzystane na wielu frontach np. przez armię francuską w pierwszej wojnie indochińskiej i wojnie algierskiej, w wojnach i konfliktach indyjsko-pakistańskich oraz wczesnych wojnach konfliktu arabsko-izraelskiego. Półgąsienicówki były używane przez armię izraelską całkiem do niedawna. Gdyż uznano, że przewyższają w pełni gąsienicowe i w pełni kołowe pojazdy do zadań niezwiązanych z ładunkiem, takich jak przewożenie sprzętu telekomunikacyjnego. Użytkownikiem tych samochodów była również Polska!

Na zdjęciu zmodyfikowany przez Izrael M3 Half-track uzbrojony w działko 20 mm fot. Bukvoed assumed [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons

Koszulka Zwiadowca Historii wykonana jest z najwyższej jakości bawełny tkanej u nas i WYKUTA w 100 % w Polsce.

Pewne wykrywacze z najwyższej półki… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.