Egipska Sakkara wciąż zaskakuje. Odkryto skrzynie a w nich wiele ciekawych zabytków (GALERIA)

0
Egipskie figurki odkryte w Sakkarze fot. Mohamed Hossam / ETA

Setki zabytków w tym m.in. zmumifikowane zwierzęta i figurki, odkryto w grobowcu na terenie antycznej nekropolii Sakkara należącej do staroegipskiego Memfis. To nie koniec odkryć.

Nekropolia Sakkara jest miejscem pochówku królów najstarszych dynastii i dostojników państwowych. Możliwe, że na jej terenie pochowany był pierwszy znany król Egiptu Narmer. Trwające od zeszłego roku badania przyniosły już wiele niezwykłych odkryć, na początku roku znaleziono m.in. grobowiec arystokraty z piątej dynastii o imieniu „Khuwy”, liczący sobie 4,4 tys. lat.

W otworzonym kolejnym grobowcu badacze znaleźli maski, figurki, zmumifikowane koty, lwy, krokodyle, kobry, ptaki oraz kolekcję skarabeuszy. Zmumifikowane zwierzęta były ukryte w 25 drewnianych skrzyniach, pokrytych hieroglifami. W następnych 75 pudełkach były figurki. Zabytki te pochodzą z czasów Userkafa, faraona z piątej dynastii.

Po przeprowadzeniu tomografii komputerowej okazało się że 5 ze zwierząt to dzikie koty. Mostafa Waziri z Ministerstwa Starożytności stwierdził że co najmniej dwa z nich to mumie młodych lwów.

Znalezisko z Sakkary, dopiero w ostatnich dniach zaprezentowano opinii publicznej. To jednak jeszcze nie koniec niezwykłych znalezisk z tego kompleksu, wciąż nie udało się otworzyć wszystkich grobowców – jeden z nich według badaczy ma być zaspawany!

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty! Szukacie wykrywacza dla siebie? – koniecznie zapoznajcie się z ofertą naszego sklepu! ..i napiszcie do nas po rabat!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.