10 lat szukali mogiły Bitwy pod Kunowicami… dziś znaleziono ją przypadkiem!

Ikona prawosławna znaleziona na terenie Bitwy pod Kunowicami w 2018 roku fot. Grzegorz Podruczny

W dniu dzisiejszym Słubicka policja skontaktowała się z naukowcami prowadzącymi badania pola Bitwy pod Kunowicami z prośbą o konsultacje, gdyż w trakcie pewnej inwestycji budowlanej odkryto ludzkie szczątki. Po przyjeździe na miejsce specjaliści, po zgromadzonych tam artefaktach jednoznacznie stwierdzili że natrafiono tam na grób ofiar bitwy kunowickiej.

Szczątki żołnierza znalezione dziś na terenie Bitwy pod Kunowicami fot. Grzegorz Podruczny

Świadczyć by mogły o tym charakterystyczne dla pruskiego wojska guziki mundurowe, ze stopu miedzi odlewane w całości, wraz z uszkiem. Niektóre z nich jeszcze z fragmentami tkaniny z munduru. Siódmy guzik został wykonany z innego materiału – prawdopodobnie cynowy i ma formę guzików spotykanych już wcześniej na polu bitwy, ale jeszcze nie zidentyfikowanych jednoznacznie. Ostatnim znalezionym na powierzchni zabytkiem była ołowiana kula kartaczowa, zabytek ewidentnie związany z Bitwą a dokładnie z rosyjską artylerią z połowy XVIII wieku. O sprawie został już poinformowany konserwator zabytków.

Guziki znalezione dziś w odkrytej mogile Bitwy pod Kunowicami fot. Grzegorz Podruczny
Artefakty znalezione dziś w odkrytej mogile Bitwy pod Kunowicami fot. Grzegorz Podruczny

Bitwa pod Kunowicami w obecnym powiecie słubickim woj. lubuskie było starciem zbrojnym, które miało miejsce 1759 roku 12 sierpnia w trakcie wojny siedmioletniej, pomiędzy wojskami Pruskimi króla Fryderyka II posiadającego w sumie 48 000 żołnierzy i ok. 200 dział – a siłami sprzymierzonych wojsk austriacko-rosyjskich w liczbie 41 000 żołnierzy rosyjskich i 18 500 austriackich oraz 248 dział pod wodzą feldmarszałka Piotra Sałtykowa. Bitwa zakończyła się sromotną klęską króla Prus i jego armii. Badania na miejscu bitwy prowadzone są już od 2009 roku i przyniosły tysięcy niesamowitych zabytków oraz informacji. W sumie odkryto ich aż 11 000 w poszukiwaniach, które od początku prowadzi Jakub Wrzosek i Grzegorz Podruczny! Całość jednak zaczęła się w 2007 roku od wizyty terenowej i odnalezieniem reliktów fortyfikacji polowych, które potem, w 2009 roku zostały zweryfikowane archeologicznie.

Depozyt znaleziony na miejscu bitwy w 2017 roku fot. Grzegorz Podruczny

W imieniu myślę nas wszystkich chciałbym inwestorowi pogratulować obywatelskiej postawy. Nie wahał się zgłosić tego znaleziska, choć wiedział, że nie ułatwi mu to prac budowlanych. Brawo – szacunek!

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.