Kraków. 600-letnia brama Gliniana i sporo ciekawych zabytków (GALERIA)

0
Badania archeologiczne przy bramie Glinianej w Krakowie

Relikty 600-letniej bramy Glinianej z czasów Kazimierza Wielkiego odkryto na skrzyżowaniu ul. Krakowskiej i ul. Beera Meiselsa. Przy okazji prowadzonych tam badań, pomogłem archeologom w przeszukiwaniu urobku na hałdach z ciekawymi efektami… zobaczcie sami co udało się znaleźć.

To co początkowo uważano za bramę Solną, okazało się być XIV-wieczną bramą Glinianą. Archeolodzy w trakcie prowadzonych prac na skrzyżowaniu ul. Krakowskiej i ul. Beera Meiselsa pięknie odsłonili jej wapienne mury. Na ten moment mają one długość ponad 5 metrów i wiązane są z królem Kazimierzem Wielkim.

Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków przyznał że doskonale zachowany gotycki mur, jest częścią historycznej bramy Glinianej, inaczej zwanej Bramą Krakowską. Była to jedna z bram miasta Kazimierz, dokładnie bramą północną, zlokalizowaną na głównym szlaku północ-południe. W XV i XVI wieku doszło do przebudowy bram Kazimierza, wtedy to została zlikwidowana jedna z nich – Brama Bydlna. Prowadziła ona na łąki stanowiące zamiejską część wyspy wiślanej i służyła do przepędu bydła, ostatnie wzmianki na jej temat pochodzą z XV wieku. Brama Gliniana była wyposażona w most zwodzony. W trakcie wspomnianej przebudowy w XV i XVI wieku została ona podwyższona oraz otrzymała bogate zwieńczenie. Przebudowana została także jej dolna część, wprowadzono wtedy dwa półokrągło przykryte otwory – jeden dla wozów drugi dla pieszych. Można je oglądać na dołączonych obrazkach.

Co ciekawego udało się odkryć z urobku wybranego przy reliktach badanej bramy Glinianej? Między innymi monety, w tym jedną srebrną – zgiętą wpół. Dodatkowo prawdopodobnie miedziany medalik, średniowieczną podkowę, prawdopodobnie kulę kartaczową od armaty, oraz kawałki ołowiu; kule muszkietową i ołowianą plombę.

Nie jest to oczywiście koniec prowadzonych tam badań. Z decyzji Małopolskiego WUOZ, z dotychczasowej formy badań inwestycyjnych przekształciły się one z normalne badania archeologiczne i potrwają tyle ile będą musiały… by dokładnie zadokumentować odkryty obiekt. Jak widać na zdjęciach wcześniejsze remonty kanalizacji czy gazu nie były dla tych reliktów łaskawe. Nie jest to potwierdzone ale być może w przyszłości w tym miejscu powstanie specjalna tablica informacyjna.

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty! Szukacie wykrywacza dla siebie? – koniecznie zapoznajcie się z ofertą naszego sklepu! ..i napiszcie do nas po rabat!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.