Tajemnicza zamknięta skrzynia odkryta w ruinach pałacu w Goszczu

1
Metalowa skrzynia odkryta w ruinach Pałacu Goszcz
Metalowa skrzynia odkryta w ruinach Pałacu Goszcz fot. Urząd Miasta i Gminy w Twardogórze

Trwające na terenie Pałacu w Goszczu prace archeologiczne pozwoliły odkryć to co w 1947 roku zostało w nim zagruzowane wraz z wybuchem pożaru. W jednym z dawnych pomieszczeń odkryto starą metalową skrzynie, która nie była otwierana od 74 lat.

Jak podał na swoim profilu w mediach społecznościowych Burmistrz Miasta i Gminy Twardogóra Paweł Czuliński Ruiny Pałacu w Goszczu powoli odkrywają ukryte pod gruzami tajemnice… Podczas trwających prac archeologicznych przy odgruzowaniu ruiny, w miejscu jednej z dawnych komnat natknęliśmy się na zjawiskową skrzynię. Znajdowała się raczej w górnej części około dwumetrowej warstwy gruzu, co może sugerować, że znajdowała się na piętrze lub poddaszu. Skrzynia wykonana jest z metalu, widać pozostałości kutych zdobień oraz dwa solidne uchwyty na ścianach bocznych. Skrzynia zamykana była na dwa solidne zamki spięte kłódkami o średnicy około 10 cm.”

Jedna z zabezpieczających jej kłódek przetrwała próbę czasu i od pożaru, który ją pogrzebał nadal strzeże jej zawartości i sekretów.

„Przez przerdzewiałe/przepalone otwory widać tuż przy ściankach jakby spalone dokumenty… Cóż jeszcze tam znajdziemy? Odpowiedź poznamy, gdy podczas kolejnych analiz i prac będziemy otwierać skrzynię.” – dodaje Burmistrz

Prace przy odgruzowywaniu pałacu powinny się zakończyć na przełomie stycznia i lutego. Dotychczas w gruzach udało się znaleźć bardzo dużo fragmentów elementów oryginalnego wyposażenia. Głównie są to zdobienia, jak ceramiczne płytki, kafle, fragmenty podłogi, rzeźby przykominkowe i dużo więcej.

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!


1 KOMENTARZ

  1. Ciekawe, co tam jest i czy uda się to uratować? Panu Bartłomiejowi życzę zdrowia i dalszych, wspaniałych działań. A czytelnikom kolejnych, bardzo ciekawych tekstów na portalu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.