Pistolet „VIS” z okresu II Wojny Światowej dzięki umiejętnościom rusznikarza został odrestaurowany i ponownie jest sprawny. Historycznie wartościowe znalezisko zostało przekazane do muzeum. Jak twierdzi policja „jego nowy stan ucina wszelkie spekulacje na temat tego, czy znaleziska, jakimi jest broń z czasów wojny, może nadal być groźna.”

Nowy eksponat został przekazany do Lubuskiego Muzeum wojskowego w Zielonej Górze z siedzibą w Drzonowie 16 grudnia, będzie go można podziwiać na wystawie.

Jest to legendarny pistolet polskiej produkcji „VIS” wzór 35, kalibru 9 milimetrów z okresu drugiej wojny światowej. Nie jest to niestety, jak wstępnie oceniono pierwszy wypust z 1936 roku, jednakże nadal posiada wartość historyczną.

Broń została zabezpieczona przez Policjantów ze Świebodzina w miejscowości Sieniawa w województwie lubuskim, po zgłoszeniu o jej odkryciu podczas prowadzonych prac remontowych na stropie w jednym z pomieszczeń starego poniemieckiego domu. Informowaliśmy Was o tym znalezisku w tym artykule.

Policja odnosząc się do publikowanej informacji na temat zgłoszenia odkrytej broni dodaje: „Takie znaleziska ponadto są niebezpieczne. Zdjęcia pistoletu wywołały wówczas falę komentarzy, iż jest to przesada, że taka broń nie może być już groźna. Nic bardziej mylnego. Po przeprowadzeniu wszelkich niezbędnych czynności, broń została odrestaurowana i co najważniejsze przywrócono jej sprawność. W nieodpowiednich rękach niezarejestrowana broń może trafić w ręce przestępców lub przez wzgląd na wiek, jej osłabiona wytrzymałość, może być zagrożeniem dla osoby wykorzystującej ją do „strzelania dla zabawy”.” – komentuje aspirant Marcin Ruciński z KPP w Świebodzinie

Galeria poniżej przedstawia jak wygląda po konserwacji opisany wyżej pistolet VIS. Policja nie podała natomiast czy próbowano go „przestrzelić”. Co do twierdzenia że znaleziona broń z czasów II wojny światowej może być groźna, oczywiście się zgadzamy. Jednak wszystko zależy w jakich warunkach ta broń przebywała i gdzie została znaleziona. Trudno np. porównywać odkryty na strychu pistolet do czegoś w jego kształcie wydobytego i korodującego latami w ziemi.

Zdjęcia i film: policja.gov.pl

Jak wspominałem na wstępie – odnowiony pistolet, jak i tak naprawdę wiele innych ciekawych historycznie i nie tylko przedmiotów można podziwiać w Lubuskim Muzeum Wojskowym w Drzonowie.

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.