Polski pistolet VIS został znaleziony w stropie remontowanego domu

6
Polski samopowtarzalny pistolet VIS wz.35 fot. policja.gov.pl

W stropie, w starym poniemieckim domu osoby prowadzące prace remontowe odnalazły nietypowe znalezisko. W glinie, pomiędzy deskami ukryty był pistolet Vis z 1936 roku.

Właściwym zachowaniem wykazał się zgłaszający, który o odnalezieniu broni poinformował Policję i nie poniesie przez to żadnych konsekwencji prawnych. Broń, która jest ciekawym znaleziskiem historycznym, ale i niebezpiecznym przedmiotem została zabezpieczona przez funkcjonariuszy.

Polski pistolet VIS fot. policja.gov.pl

W Polsce, aby posiadać broń palną należy mieć stosowne zezwolenie. Ubieganie się o nie wymaga spełnienia wielu kryteriów. Z kolei posiadanie broni bez zezwolenia jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności nawet do 8 lat. Dlatego też, w przypadkach takich historii jak ta, która wydarzyła się w jednej z miejscowości w powiecie świebodzińskim, należy wziąć przykład i postąpić tak, jak osoby, którym się przydarzyła.

We wtorek (28 stycznia) w jednym ze starszych, poniemieckich domów prowadzony był remont poddasza. W trakcie prac zauważono jakiś przedmiot w stropie. Jak się okazało był to pistolet VIS. O znalezisku natychmiast poinformowano Policję. W takich przypadkach, kiedy znajdujemy broń lub amunicje jest to najlepsze rozwiązanie. Zatrzymanie znaleziska nie tylko mogłoby pociągnąć za sobą w przyszłości konsekwencje prawne, ale również mogłoby być niebezpieczne.

Polski pistolet VIS fot. policja.gov.pl

Znaleziony pistolet to pierwszy wypust polskiego pistoletu Vis z 1936 roku. Nazwa wzięła się od połączenia nazwisk konstruktorów – Piotra Wilniewszczyca i Jana Skrzypińskiego. Produkowany był on przez firmę państwową w Radomiu i wprowadzony był do wyposażenia oficerów i podoficerów Wojska Polskiego. Jego produkcję przerwała wojna. Wyprodukowanych zostało w tamtym okresie około 50 tysięcy sztuk. W tym przypadku broń odnaleziono bez amunicji oraz magazynka.

Pomijając już brak w naszym prawie definicji destruktu broni, to mam chociaż nadzieję że ten egzemplarz trafi do jakiejś placówki muzealnej.

Pochodzące z legalnego źródła SREBRNE MONETY jak i preparat do ich czyszczenia znajdziecie w naszym sklepie!

Sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty! Szukacie wykrywacza dla siebie? – koniecznie zapoznajcie się z ofertą naszego sklepu! ..i napiszcie do nas po rabat!

6 KOMENTARZE

  1. Zakazał bym także posiadania kamieni i innych dowolnych przedmiotów bo przecież są niebezpieczne tak jak ten VISt można nimi w kogoś rzucić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.