Złote monety sprzed 2 tys lat znalezione w… krowiej kości! (GALERIA)

Skarb celtyckich złotych monet znaleziony w krowiej kości!

Ta niesamowita historia wydarzyła się naprawdę, skarb złotych celtyckich monet który odkryto – był zdeponowany w krowiej kości. Skarb nosi swoją nazwę „Sedgeford Hoard” od wioski w której został odkryty.

Na to fascynujące znalezisko natrafili w 2003 roku archeolodzy badając stanowisko z epoki żelaza pod Sedgeford w pobliżu Hunstanton. Zostało ono następnie przewiezione na prześwietlenie do szpitala. Tam do menadżera zajmującymi się zdjęciami rentgenowskimi podszedł podekscytowany mężczyzna w kaloszach, prosząc o prześwietlenie błotnistej kości. Jak wspomina pracownik szpitala „wydało mu się to trochę dziwne”.

Archeolodzy prowadzą badania na stanowisku z epoki żelaza fot. The British Museum (CC BY-SA 2.0)

Tym człowiekiem był archeolog-amator Chris Mackie, dyrektor projektu badań historycznych i archeologicznych Sedgeford (SHARP), wspólnie wtedy dokonali jednego z najważniejszych odkryć projektu.

„Znaleźliśmy już trochę luźnych monet, a kiedy znaleźliśmy kość w tym samym obszarze, a następnie zobaczyliśmy błoto i metal który ją wypełniał, to nasze nadzieje były dość duże” – powiedział Mackie.

Celtyckie złote statery zdeponowane w kości fot.The British Museum (CC BY-SA 2.0)

„Jednak kiedy Heather pokazała zdjęcie rentgenowskie, nie mogłem uwierzyć własnym oczom. To było ogromne znalezisko, które mocno osadziło wioskę Sedgeford na mapie archeologicznej.” – dodaje archeolog

Zdjęcie rentgenowskie ukazujące ukryte w kości monety fot.The British Museum (CC BY-SA 2.0)

Zdjęcie wykazało że w zwierzęcej kości znajduje się ponad 20 numizmatów. W sumie w kości i jej najbliższej okolicy znaleziono 39 celtyckich złotych staterów. Wszystkie monety posiadają pięknego charakterystycznego dla cetlów wybitego konia i podejrzewa się że w związku z tak świetnym ich stanem zachowania, trafiły do ziemi dość szybko po wybiciu.

Celtyckie złote monety i kość w której zostały odkryte fot.The British Museum (CC BY-SA 2.0)

Uważa się, że monety zostały wybite w północnej Francji między rokiem 60 a 50 p.n.e. i być może zostały sprowadzone do Wielkiej Brytanii przez żołnierzy lub najemników, którzy wracali do domu z zapłatą.

Skarb ma teraz trafić do nowego odcinka brytyjskiego programu telewizyjnego ITV, o nazwie „Secret Treasures”. Swoją drogą zastanawia w jaki sposób ktoś wpadł na taki dość oryginalny i nietypowy sposób przechowywania dorobku. Z pewnością pozwalało to całkiem niepostrzeżenie ukrywać monety przed niepowołanymi oczami.

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty! Szukacie wykrywacza dla siebie? – koniecznie zapoznajcie się z ofertą naszego sklepu! ..i napiszcie do nas po rabat!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

3 KOMENTARZE

  1. Dlaczego ten kraj jest tylko do złodzieju tych co zarabiają po sto tysięcy jak dyrektor,y kopalni ja mam Zakopane o obrączki i kilka monet bo wojsko ,zabierało ludziom zabrali dwa konie przez to gospodarstwo podupadło a obrączek nie mogę szukać bo mnie sąsiad przeskarzy muj dom popękał bo gurnicy fedrują niech zapłacą mi za szkody

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię