Złote monety sprzed 2 tys lat znalezione w… krowiej kości! (GALERIA)

3
Skarb celtyckich złotych monet znaleziony w krowiej kości!

Ta niesamowita historia wydarzyła się naprawdę, skarb złotych celtyckich monet który odkryto – był zdeponowany w krowiej kości. Skarb nosi swoją nazwę „Sedgeford Hoard” od wioski w której został odkryty.

Na to fascynujące znalezisko natrafili w 2003 roku archeolodzy badając stanowisko z epoki żelaza pod Sedgeford w pobliżu Hunstanton. Zostało ono następnie przewiezione na prześwietlenie do szpitala. Tam do menadżera zajmującymi się zdjęciami rentgenowskimi podszedł podekscytowany mężczyzna w kaloszach, prosząc o prześwietlenie błotnistej kości. Jak wspomina pracownik szpitala „wydało mu się to trochę dziwne”.

Archeolodzy prowadzą badania na stanowisku z epoki żelaza fot. The British Museum (CC BY-SA 2.0)

Tym człowiekiem był archeolog-amator Chris Mackie, dyrektor projektu badań historycznych i archeologicznych Sedgeford (SHARP), wspólnie wtedy dokonali jednego z najważniejszych odkryć projektu.

„Znaleźliśmy już trochę luźnych monet, a kiedy znaleźliśmy kość w tym samym obszarze, a następnie zobaczyliśmy błoto i metal który ją wypełniał, to nasze nadzieje były dość duże” – powiedział Mackie.

Celtyckie złote statery zdeponowane w kości fot.The British Museum (CC BY-SA 2.0)

„Jednak kiedy Heather pokazała zdjęcie rentgenowskie, nie mogłem uwierzyć własnym oczom. To było ogromne znalezisko, które mocno osadziło wioskę Sedgeford na mapie archeologicznej.” – dodaje archeolog

Zdjęcie rentgenowskie ukazujące ukryte w kości monety fot.The British Museum (CC BY-SA 2.0)

Zdjęcie wykazało że w zwierzęcej kości znajduje się ponad 20 numizmatów. W sumie w kości i jej najbliższej okolicy znaleziono 39 celtyckich złotych staterów. Wszystkie monety posiadają pięknego charakterystycznego dla cetlów wybitego konia i podejrzewa się że w związku z tak świetnym ich stanem zachowania, trafiły do ziemi dość szybko po wybiciu.

Celtyckie złote monety i kość w której zostały odkryte fot.The British Museum (CC BY-SA 2.0)

Uważa się, że monety zostały wybite w północnej Francji między rokiem 60 a 50 p.n.e. i być może zostały sprowadzone do Wielkiej Brytanii przez żołnierzy lub najemników, którzy wracali do domu z zapłatą.

Skarb ma teraz trafić do nowego odcinka brytyjskiego programu telewizyjnego ITV, o nazwie „Secret Treasures”. Swoją drogą zastanawia w jaki sposób ktoś wpadł na taki dość oryginalny i nietypowy sposób przechowywania dorobku. Z pewnością pozwalało to całkiem niepostrzeżenie ukrywać monety przed niepowołanymi oczami.

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty! Szukacie wykrywacza dla siebie? – koniecznie zapoznajcie się z ofertą naszego sklepu! ..i napiszcie do nas po rabat!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

3 KOMENTARZE

  1. Dlaczego ten kraj jest tylko do złodzieju tych co zarabiają po sto tysięcy jak dyrektor,y kopalni ja mam Zakopane o obrączki i kilka monet bo wojsko ,zabierało ludziom zabrali dwa konie przez to gospodarstwo podupadło a obrączek nie mogę szukać bo mnie sąsiad przeskarzy muj dom popękał bo gurnicy fedrują niech zapłacą mi za szkody

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.