Ogromny zamek w Łapalicach w samym sercu Kaszub (GALERIA 43 ZDJĘĆ)

1
Ogromny zamek w Łapalicach w samym sercu Kaszub fot. Roman Lewiński

Ogromny zamek w Łapalicach w sercu Kaszub nazywany „największą samowolką budowlaną” posiada 365 okien, kilka pięter i 12 wież! Ma już 30 lat i mimo iż jest niedokończoną budowlą każdego roku przyciąga tysiące turystów… nie tylko z naszego kraju.

Jest to przykład co się dzieje gdy marzenia zderzają się z urzędniczą machiną… Łapalice to niewielka wioska w pobliżu Kratuz, jeszcze w latach 80-tych pochodzący z Gdańska rzeźbiarz, snycerz i producent mebli Piotr Kazimierczak rozpoczął tam budowę zamku. Pierwotnie miała być ona budynkiem mieszkalnym i pracownią rzeźbiarską, tak się jednak nie stało. Inwestor postanowił wybudować tam ogromny obiekt znacznie wykraczający poza zakres wydanego pozwolenia.

Budowa jednak po pewnym czasie zważywszy na problemy natury administracyjnej i przemiany ustrojowej a następnie finansowe właściciela została wstrzymana. Od tamtego czasu z roku na rok zamek w Łapalicach popada w coraz większą ruinę i zaczyna grozić zawaleniem. Nie przeszkadza to jednak całej rzeszy ludzi z kraju i zagranicy którzy każdego roku licznie go odwiedzają. Formalnie zamek powinien zostać już dawno rozebrany. Stało się jednak inaczej – został atrakcją turystyczną regionu!

Zwiedzanie na własną odpowiedzialność
Zwiedzanie tej niezabezpieczonej budowy odbywa się jednak na własne ryzyko, przed zamkiem widnieje tablica: „Zachęcamy do obejrzenia zamku zza jego murów i przypominamy o zakazie wchodzenia na teren jego nieukończonej budowy” – wszędzie wiszą też ogłoszenia że to teren budowy.

Powierzchnia zamku to niemal 6 tysięcy metrów kwadratowych, składa się on z 4 skrzydeł, 12 wież, 52 pomieszczeń i w sumie 365 okien. Nietrudno zauważyć że liczby te nawiązują do ewangelii i kalendarza – 12 apostołów i 12 miesięcy, 52 tygodnie oraz 365 dni w roku. Podobny symboliczny układ architektoniczny ma zamek Krzyżtopór, być może to na tamtej budowli wzorował się właściciel w swojej wizji. Budowla posiada m.in. niedokończony basen oraz kaplicę. Tak więc jest trochę do chodzenia i zwiedzania.

Jak trafić do zamku? nic prostszego kierujemy się około 5 km z Kartuz w kierunku Sierakowic drogą DW211. Adres zamku to Łapalice ul. Zamkowa 132

Galeria zdjęć:

Zdjęcia zamku są autorstwa Romana Lewińskiego, któremu dziękujemy i pozdrawiamy!

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.