Znalazł w szambie pod Głogowem Polski pistolet VIS i granat!

3
Pistolet VIS, brytyjski granat i trzy zamki od karabinu Mauser 98k znalezione w trakcie opróżniania szamba na terenie gospodarstwa pod Głogowem na Dolnym śląsku

W trakcie opróżniania szamba w jednym z gospodarstw pod dolnośląskim Głogowem doszło do niecodziennej sytuacji – znaleziono broń z okresu II Wojny Światowej. Na miejsce została wezwana policja a następnie patrol saperski.

Do tej niecodziennej sytuacji doszło w dniu wczorajszym 25 czerwca 2019 roku. Na terenie jednego z podgłogowskich gospodarstw w trakcie opróżniania szamba natrafiono na legendarny samopowtarzalny pistolet Vis wz.35 pochodzący z fabryki w Radomiu. Dodatkowo znaleziono 3 zamki od broni Mauser 98k i brytyjski obronny granat „Mills” będący standardowym wyposażeniem angielskiego piechura.

Polski pistolet Vis wz.35 znaleziony w szambie na terenie gospodarstwa pod Głogowem

Tego odkrycia dokonał Michał, który jak stwierdził dzięki swojemu hobby polegającemu na poszukiwaniu wykrywaczem wiedział jak się ma zachować i wezwał odpowiednie służby. Nie jest to też pierwsze zgłoszenie Michała przypadkowych znalezisk z terenu swojego gospodarstwa. Dwa lata temu trafił on w sadzie na niewybuch z okresu II Wojny Światowej, który ostatecznie zabrali saperzy z 4 Batalionu w Głogowie.

Niewybuch znaleziony 2 lata temu na terenie tego samego gospodarstwa

Odkrywca zapytany przez nas jaka była jego pierwsza myśl gdy dokonał znaleziska:
Pierwsze pomyślałem co ja z tym przedmiotem zrobię. Z racji hobby które posiadam nie było by rozsądne trzymać to w domu, nie znam się też na militarce ani jej nie zbieram. Zadzwoniłem więc na policję a ta wezwała saperów

Po serii telefonów do Głogowskiej Policji i 4 Batalionu Saperów ustaliłem że pistolet ten został zabrany ostatecznie przez saperów i ma zostać WYSADZONY jutro(27.06.2019) w powietrze gdyż „w komorze znajduje się zaklinowany nabój”. EDIT: Po blisko 30 telefonach wczoraj udało się zablokować dziś wysadzenie zabytków. Po kolejnych kilku telefonach w dniu dzisiejszym przedmioty te trafią do Głogowskiego muzeum!! Udało się uratować przed zniszczeniem kawałek historii…

Wielu pewno zauważy że trafiony w szambie VIS ma odwrotnie przykręcone okładziny… myślę że jego historia musi być naprawdę ciekawa. Znajdowano już wcześniej egzemplarze z nieszablonowo zamontowanymi okładzinami. Pod tym linkiem znajdziecie też historię tego pistoletu jak i szereg ciekawych zdjęć z dokonanych wcześniej na terenie całego świata jego odkryć.

Inny odkryty VIS z odwrotnie przymocowanymi okładzinami. Ten egzemplarz zostałznaleziony podczas remontu w Słupsku i przekazany na Policję przez odkrywcę.

3 KOMENTARZE

  1. Co to jest za zjawisko, to odwrotne montowanie okładzin? Czyżby przed wojną ludzie byli tak nierozgarnięci technicznie, że nie zauważali, co jest nie tak w takim montażu?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.