Niezwykłym odkryciem rozpoczęli tydzień poszukiwacze z Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego „Krotoszyn”, których członek Tomasz Błaszyk znalazł garnuszek zawierający blisko 200 srebrnych polskich przedwojennych monet.

W poniedziałek, 16 stycznia w trakcie poszukiwań z wykrywaczem na terenie krotoszyńskiego lasu (woj. wielkopolskie) Tomasz Błaszczyk z Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego „Krotoszyn” natrafił na skarb srebrnych monet z okresu II Rzeczypospolitej. W sumie w odnalezionym metalowym garnuszku znajdowało się aż 193 monety, w których większość jest w bardzo dobrym stanie.

Znalezisko jest częścią szerszego projektu badawczego związanego z historią obrony w dniu 1 września 1939 r. Krotoszyna przez 56 Pułk Piechoty Wielkopolskiej. Projekt realizowany jest za zgodą Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z Poznania Delegatura w Kaliszu i pod nadzorem archeologa. Badania prowadzone są przecz członków stowarzyszenia we współpracy z Nadleśnictwem Krotoszyn i Urzędem Miejskim w Krotoszynie oraz Komendą Powiatową Policji w Krotoszynie.” – poinformował prezes stowarzyszenia Adam Majchrzak.

W trakcie eksploracji odkryto nie tylko monety, natrafiono również na; kule muszkietowe, guziki, elementy wyposażenia i umundurowania tak polskich jak i niemieckich żołnierzy. Znaleziono również destrukty broni z różnego okresu i inne przedmioty niebezpieczne, które zabezpieczyła policja i saperzy.

Co dokładnie zawierał metalowy emaliowany garnuszek w swoim wnętrzu? – Znaleziono w nim 2 sztuki monety z 1936 roku o nominale 2 zł „Żaglowiec”, 16 sztuk monet 5-złotowych z 1932 roku „Polonia”(głowa kobiety), oraz 90 sztuk monet 2-złotowych typu „Polonia z 1932 roku. Największą gratkę z pewnością stanowi jednak 85 sztuk monety „Nike” z 1928 roku. Jako ciekawostkę dodam że wykrywacz którym doszło do odkrycia został zakupiony właśnie w naszym sklepie, co daje mi jeszcze więcej radości w pisaniu tego tekstu.

Pasjonaci chcą teraz zadokumentować swoje odkrycia, a po konserwacji zgodnie z ustaleniami i decyzją konserwatora zabytków mają one trafić do Muzeum Regionalnego im. Hieronima Ławniczaka w Krotoszynie. Dodatkowo w lesie ma powstać tablica upamiętniająca toczone tam walki, wszystko odbywa się w porozumieniu z Nadleśnictwem Krotoszyn.

Zdjęcia i źródło: Stowarzyszenie Historyczno-Eksploracyjne „Krotoszyn”

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

12 KOMENTARZE

    • 200 srebrnych monet powiedzmy, że jedna ma pół uncji średnio, chociaż pewnie nie ma. Jeśli ma, to wartość całego srebra to około 10.000zl. A teraz problem jak to sprzedać. Musisz wystawiać po jednej na olx, albo biegać po numizmatykach. I jednocześnie mieć nadzieję, że nikt się nie zainteresuje i nie zgłosi na policję. Może sprzedasz to za 7.000, może za 15.000. dwie aluminiowe bramki i dwie ławki zrobisz za to. 🤣

  1. To rzeczywiście jest skarb. Jedna taka noneta nike 1928 to ok. 1.000-6.000 złotych w zależności o stanu zachowania. Więc… jest to kupa kasy. Może i 500.000 złotych warte. To nie są monety bulionowe. Na jednym ze zdjęć jest moneta sztantar lub nike 1930 (data na awersie 5 złotych (taka moneta to ok 3.000-15.000 złotych). A jak to sztandar głęboki to ok.8.000-30.000 złotych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.