Popularny „Luger”, czyli niemiecki pistolet Parabellum P-08 oraz foliowe zawiniątko z amunicją znaleźli policjanci kryminalni u 72-latka pod Elblągiem. Mężczyzna był już wcześniej notowany za nielegalne posiadanie broni i amunicji.

Nie jest to nie pierwsza „parabelka”, którą służby zabezpieczyły u 72-letniego mieszkańca podelbląskiej miejscowości. Ten miłośnik broni, lub jak kto woli militariów, był już bohaterem materiałów publikowanych w prasie w 2016 oraz 2017 roku. Wtedy też wśród zabezpieczonych przez policję u niego przedmiotów znalazło się kilka karabinów z czasów II Wojny Światowej, pistolet P-08, granat oraz amunicja i… 4 kg prochu strzelniczego. Wszystkie przedmioty mężczyzna posiadał bez stosownych zezwoleń, cały ten „domowy arsenał” trafił więc do policyjnego depozytu.

72-latek żadnych wniosków z poprzednich błędów jednak nie wyciągnął. W dniu wczorajszym policjanci kryminalni znaleźli w mieszkaniu mężczyzny, następny niemiecki pistolet P-08. Wraz z bronią było ukryte foliowe zawiniątko z amunicją karabinową, pośrednią i pistoletową. Łącznie na miejscu znaleziono 47 sztuk naboi.

„Broń została zabezpieczona i trafi teraz do policyjnego laboratorium. Tam zostanie zbadana pod kątem, czy była używana do popełnienia przestępstwa. Mężczyzna trafił do policyjnego aresztu. Za nielegalne posiadanie broni może mu grozić kara do 8 lat pozbawienia wolności.” – poinformował kom. Krzysztof Nowacki, oficer prasowy KMP w Elblągu

Ten zachowany w bardzo słabym stanie pistolet został zabezpieczony przez policję w celu przeprowadzenia ekspertyzy przez biegłego z zakresu badania broni oraz balistyki. Taką procedurę przechodzi każdy znaleziony egzemplarz broni w naszym kraju, ma ona wykluczyć czy nie był użyty w przestępstwie.

Jak wspomniałem na wstępie pistolet ten potocznie jest nazywany „Luger” od nazwiska austriackiego konstruktora. Nazwa „Parabellum” pochodzi natomiast od łacińskiego powiedzenia „si vis pacem, para bellum” – jeśli chcesz pokoju, przygotuj się do wojny. Był to podstawowy pistolet armii szwajcarskiej w latach 1900-1949 (jako Pistole 1900), oraz armii niemieckiej w latach 1908-1938 (jako Pistole 08P08).

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

6 KOMENTARZE

  1. Ten kraj ( a dokładniej władza ) to jest jakieś nieporozumienie. Ktoś kto miałby miał sprawnego Ak-47 w domu, z walizką amunicji dostał by taki sam wyrok jak ten facet hahaha… Gdzie tu logika, Facet nawet z tego co ma, komara by nie zabił a wy tu z niego chcecie zrobić zamachowca.

  2. a ja bym tego szanownego pana nazwał kolekcjonerem i miłośnikiem dawnej zabytkowej broni nasza policja kochana do wszystkiego doprawi jakiś kontekst

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię