Popularny „Luger”, czyli niemiecki pistolet Parabellum P-08 oraz foliowe zawiniątko z amunicją znaleźli policjanci kryminalni u 72-latka pod Elblągiem. Mężczyzna był już wcześniej notowany za nielegalne posiadanie broni i amunicji.

Nie jest to nie pierwsza „parabelka”, którą służby zabezpieczyły u 72-letniego mieszkańca podelbląskiej miejscowości. Ten miłośnik broni, lub jak kto woli militariów, był już bohaterem materiałów publikowanych w prasie w 2016 oraz 2017 roku. Wtedy też wśród zabezpieczonych przez policję u niego przedmiotów znalazło się kilka karabinów z czasów II Wojny Światowej, pistolet P-08, granat oraz amunicja i… 4 kg prochu strzelniczego. Wszystkie przedmioty mężczyzna posiadał bez stosownych zezwoleń, cały ten „domowy arsenał” trafił więc do policyjnego depozytu.

72-latek żadnych wniosków z poprzednich błędów jednak nie wyciągnął. W dniu wczorajszym policjanci kryminalni znaleźli w mieszkaniu mężczyzny, następny niemiecki pistolet P-08. Wraz z bronią było ukryte foliowe zawiniątko z amunicją karabinową, pośrednią i pistoletową. Łącznie na miejscu znaleziono 47 sztuk naboi.

„Broń została zabezpieczona i trafi teraz do policyjnego laboratorium. Tam zostanie zbadana pod kątem, czy była używana do popełnienia przestępstwa. Mężczyzna trafił do policyjnego aresztu. Za nielegalne posiadanie broni może mu grozić kara do 8 lat pozbawienia wolności.” – poinformował kom. Krzysztof Nowacki, oficer prasowy KMP w Elblągu

Ten zachowany w bardzo słabym stanie pistolet został zabezpieczony przez policję w celu przeprowadzenia ekspertyzy przez biegłego z zakresu badania broni oraz balistyki. Taką procedurę przechodzi każdy znaleziony egzemplarz broni w naszym kraju, ma ona wykluczyć czy nie był użyty w przestępstwie.

Jak wspomniałem na wstępie pistolet ten potocznie jest nazywany „Luger” od nazwiska austriackiego konstruktora. Nazwa „Parabellum” pochodzi natomiast od łacińskiego powiedzenia „si vis pacem, para bellum” – jeśli chcesz pokoju, przygotuj się do wojny. Był to podstawowy pistolet armii szwajcarskiej w latach 1900-1949 (jako Pistole 1900), oraz armii niemieckiej w latach 1908-1938 (jako Pistole 08P08).

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

6 KOMENTARZE

  1. Ten kraj ( a dokładniej władza ) to jest jakieś nieporozumienie. Ktoś kto miałby miał sprawnego Ak-47 w domu, z walizką amunicji dostał by taki sam wyrok jak ten facet hahaha… Gdzie tu logika, Facet nawet z tego co ma, komara by nie zabił a wy tu z niego chcecie zrobić zamachowca.

  2. a ja bym tego szanownego pana nazwał kolekcjonerem i miłośnikiem dawnej zabytkowej broni nasza policja kochana do wszystkiego doprawi jakiś kontekst

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.