Na niemieckie ręczne granaty oraz amunicję pochodzącą z okresu I wojny światowej natknął się we własnym domu mieszkaniec gminy Nowa Wieś Lęborska w województwie pomorskim. Mężczyzna powiadomił służby.

Niecodziennego odkrycia dokonał w trakcie remontu poddasza mieszkaniec województwa pomorskiego.

„Gdyby nie zdecydowali się na remont poddasza, mieszkańcy jednego z domów w gminie Nowa Wieś Lęborska, prawdopodobnie nie mieliby pojęcia, co kryje się na ich strychu. Wczoraj po południu 66-latek podczas wymiany izolacji budynku znalazł 7 ręcznych granatów, magazynek i 15 sztuk skorodowanej amunicji do krótkiej i długiej broni palnej. Te przedmioty znajdowały się na strychu pomiędzy drewnianymi belkami.” – poinformował rzecznik pomorskiej policji

Zawiadomieni o tym wybuchowym znalezisku policjanci niezwłocznie pojechali pod wskazany adres i zabezpieczyli dom. Funkcjonariusz z grupy rozpoznania minersko – pirotechnicznego ustalił, że znalezione przedmioty pochodzą najprawdopodobniej z okresu I wojny światowej. Mundurowi do rana dbali o to by do domu nie dostały się osoby niepowołane, a zamieszkująca go rodzina opuściła lokum do czasu przyjazdu wojskowych saperów, którzy podjęli i zabezpieczyli powojenne pozostałości. 😉

Były to dokładnie niemieckie trzonkowe granaty zaczepne Stielhandgranate M1917, których następca Stielhandgranate 24 używany był przez całą II wojnę światową. Wyposażenie granatu w drewnianą rękojeść ułatwiało dalekie i celne rzuty. Ocenia się, że wyprodukowano około 100 milionów sztuk tych granatów.

Zdjęcia: policja.gov.pl

Policja apeluje że w przypadku znalezienia tego typu przedmiotów pamiętać o niezwłocznym poinformowaniu służb oraz o zachowaniu szczególnej ostrożności.

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty!

Deus 2 sklep
Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

2 KOMENTARZE

  1. Wszystko prawie się zgadza……granaty były jednak w stopie a nie w suficie. A to w czym leżały nazywa się polepą. Granaty w stropie, nie w suficie….

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.