Heliodor Gruszczyński który poświęcił życie dla ojczyzny został patronem policjantów z Warmii i Mazur

1
Heliodor Gruszczyński fot. policja.pl

Nadkomisarz Heliodor Gruszczyński został patronem policjantów z Warmii i Mazur. W latach 1935 – 1939 pełnił funkcję Komendanta Powiatowego Policji w Nowym Mieście Lubawskim. Został zamordowany prze funkcjonariuszy NKWD w Kalininie (Twer) wiosną 1940 roku. Odznaczony Krzyżem Walecznych, Medalem Niepodległości, Srebrnym i Brązowym Medalem za Długoletnią Służbę.

W czwartek (07.02.2019 r) o godz. 10:00 przed budynkiem Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie, odbyła się uroczystość nadania patrona warmińsko – mazurskiej policji. Został nim nadkom. Heliodor Gruszczyński. Uroczystość rozpoczęło wprowadzenie Policyjnej Asysty Honorowej oraz pocztu sztandarowego KWP na miejsce uroczystości, gdzie odsłonięto pamiątkową tablicę nowego patrona.

Uroczyste odsłonięcie tablicy fot. policja.pl


Kim był Heliodor Gruszczyński?

Nadkomisarz Policji Państwowej Heliodor Gruszczyński s. Stanisława i Aleksandry z Dowgiałłów, ur. 20 VII 1892 w Radziwiliszkach (Litwa). W Wojsku Polskim od 6 XI 1918 do 25 X 1921 (korpus Dowborczyków), odszedł z wojska w stopniu kapitana piechoty rezerwy. Następnie skierowano go do szkoły oficerskiej w Dęblinie. Później służbę pełnił w tzw. baonach celnych i Wojskowej Straży Granicznej. W policji od 1 XI 1923 roku, służbę pełnił m.in. w Wilnie i Grudziądzu. Heliodor Gruszczyński został mianowany komisarzem Policji 1 VII 1930. Od 17 VII 1935 roku pełnił funkcję Komendanta Powiatowego Policji w Nowym Mieście Lubawskim do 1939 roku. Został zamordowany prze funkcjonariuszy NKWD w Kalininie (Twer) wiosną 1940 roku. Spoczywa na polskim cmentarzu wojennym w Miednoje.

Heliodor Gruszczyński fot. policja.pl

Pośmiertnie został Odznaczony Krzyżem Walecznych, Medalem Niepodległości, Srebrnym i Brązowym Medalem za Długoletnią Służbę. W listopadzie 2007 roku ówczesny Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Władysław Stasiak w trakcie uroczystości „Katyń Pamiętamy – Uczcijmy Pamięć Bohaterów” mianował pośmiertnie Heliodora Gruszczyńskiego na stopień nadkomisarza Policji.

Oddanie honorów fot. policja.pl

„Nadkomisarz Heliodor Gruszczyński przekazał ojczyźnie największy dar – oddał za nią swoje życie. Taka patriotyczna i heroiczna postawa jest godna naśladowania dla każdego policjanta z garnizonu warmińsko – mazurskiego.” – Możemy przeczytać na stronie komendy głównej.

(kw/tm)

1 KOMENTARZ

  1. Zasługa mojego kolegi Adama z Towarzystwa Miłośników Ziemi Lubawskiej. Bo pierwotnie była inna kandydatura z kujawsko-pomorskiego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.