Niezwykła opowieść o tym jak grupa zapalonych ludzi i jeden drobny znak na ich drodze… może zaprowadzić do naprawdę niezwykłego odkrycia! Przeczytajcie i zobaczcie jak pasjonaci z Śląskiej Grupy Eksploracyjnej wspólnie z przyjaciółmi z Top Digin natrafili na trop przedwojennego depozytu srebrnych monet.

Ten dzień był pełen emocji, nikt jednak się nie spodziewał że trop jednej monety doprowadzi do tak niezwykłego odkrycia. Piękna pogoda zobowiązywała więc część Śląskiej Grupy Eksploracyjnej wraz z przyjaciółmi ruszyła na pola w poszukiwaniu czegoś…

Okazało się, że znaleziona miesiąc wcześniej srebrna dwu markówka nie była przypadkowa. „Dobry nos Pana Waldka wywęszył dosłownie w tym samym miejscu kolejną, a Pan Waldek to ma niesamowity instynkt łowcy – uwierzcie, tropi niczym wilk leśną zwierzynę, dobrze mieć takiego druha w drużynie.” – wspomina Piotrek Konarski członek Śląskiej Grupy Eksploracyjnej

Potem już poszło jak po maśle. Odkryto w sumie 16 sztuk, dwu markówki i pięciomarkówki (52 marki z okresu 1934-39) w promieniu 10 metrów. Można tylko snuć domysły skąd taka ilość srebrnych monet mogła się znaleźć na środku pola. Dokładne miejsce odkrycia z wiadomych przyczyn musi pozostać jednak tajemnicą.

Jak podają źródła internetowe, znaleziona kwota w przybliżeniu mogła stanowić miesięczne uposażenie. Płaca w Polsce niewykwalifikowanego robotnika mieściła się w granicach 100 zł, tj. 28-47 marek. Górnicy oraz pracownicy przemysłu ciężkiego zarabiali 200-260 zł, tj. 94-122 marki. Pracownik umysłowy w 1935 roku, mężczyzna dostawał 280 zł, tj. 132 marki. Zarobki w Niemczech kształtowały się nico inaczej – tam wysoko wykwalifikowani robotnicy mogli liczyć na pensje 180 marek, tj. 381 zł. A co można było za te kwoty nabyć?

W Polsce za 100 zł ( 47 marek) można było nabyć – 333 kg chleba żytniego, 22 kg szynki, 384 litry mleka, 1000 kg ziemniaków, 27 kg masła, 1000 jajek. W Niemczech w latach 30. XX w. za tę kwotę mogliśmy kupić – 151 kg chleba żytniego, 21 kg szynki, 204 litry mleka, 470 kg ziemniaków, 15 kg masła, 391 jajek. Z kolei ceny artykułów przemysłowych w obu krajach były zbliżone.

Pasjonaci z Śląskiej Grupy Eksploracyjnej serdecznie dziękują Wszystkim, którzy przyczynili się do tego odkrycia! W trakcie poszukiwań panowały niesamowite emocje oraz świetna atmosfera. Oczywiście ich działania są prowadzone zgodnie z literą prawa i na bazie aktualnych pozwoleń WKZ Katowice.

Film z poszukiwań zrealizowany przez ekipę Top Digin

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty!

Nowy Rutus Atrex
Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.