Kolejne przeszukanie u młodego hobbysty z wykrywaczem metali, znaleziono rzymską monetę…

8
Po donosie zatrzymano 26-letniego poszukiwacza, w trakcie przeszukania znaleziono Srebrny rzymski denar Lucjusz Septymiusz Sewer wybity w latach 193–211 n.e zdjęcia: policja.gov.pl

„W poszukiwaniu złotych denarów” – taki tytuł nosi artykuł prasowy na stronie świętokrzyskiej policji, szkoda tylko że denary są srebrnymi monetami a nie złotymi… Jednak to nie o tym dziś napisze, sprawa dotyczy zatrzymania 26-letniego poszukiwacza z Łopuszna w okolicy Kielc.

W dniu wczorajszym policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Kielcach którzy zajmują się przestępczością przeciwko mieniu, wspólnie z kolegami z Wydziału Kryminalnego KWP na podstawie donosu zatrzymali 26-latka. Miał on według ich informacji posiadać przedmioty pochodzące z cyt. „poszukiwania zabytków bez wymaganego zezwolenia”. Funkcjonariusze wspólnie z Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków w Kielcach przeprowadzili więc przeszukanie w miejscu zamieszkania zatrzymanego.

W trakcie przeszukania chłopak wydał m.in srebrną rzymską monetę, był to denar cesarza Lucjusza Septymiusza Sewer’a wybity w latach 193–211 n.e. Dodatkowo zabezpieczono kilkaset innych numizmatów o nikłej wartości, elementy umundurowania wojskowego, odznaczenia i dewocjonalia. W trakcie przeszukania mężczyzna wydał również wykrywacz metali marki GARRETT.

Wszystkie zabezpieczone przedmioty mają trafić do ekspertyzy w trakcie której zostaną skrupulatnie zadbane przez specjalistę. 26-latek niebawem może usłyszeć zarzuty i jak podaje policyjne źródło – grozi mu wysoka grzywna, gdyż mężczyzna prawdopodobnie zgromadził swoją kolekcję poszukując z wykrywaczem na terenie województwa przez ostatnie kilka lat.

Od 1 stycznia 2018 roku poszukiwanie zabytków wykrywaczem metali bez zgody WKZ jest już przestępstwem, a nie jak wcześniej wykroczeniem. Jeśli jesteście ciekawi jak takie pozwolenie zdobyć zapraszam was na mój film w serwisie YouTube gdzie omawiam ten temat. Jeśli jesteście zainteresowani jak wyglądają takie poszukiwania z wykrywaczem to również zapraszam was serdecznie na kanał YouTube ‚Zwiadowca Historii’.

Jeśli jeszcze nie posiadacie wykrywacza metali lub myślicie nad jego zmianą koniecznie zapoznajcie się z ofertą naszego sklepu! ..i napiszcie do nas po rabat!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki… do tego sprzęt do kopania, koszulki, kubki, monety i wiele innych – zapraszamy!

8 KOMENTARZE

  1. I bardzo dobrze, polaczki niech wiedzą, że to nie ich ziemia. Mają wiedzieć, że nie ma sensu bronić tego kraju, bo tutaj nic nie jest ich. Nie było i nie będzie. Poza formą… nic się nie zmieniło.

    • Polacy tak jak każdy naród ma prawo posiadać własne państwo, powinnyśmy dążyć do tego aby było ono niepodległe i suwerenne, to że w tej chwili jest ono skorumpowane wynika z tego że nasi sąsiedzi od setek lat dzażą do tego aby sprowadzić Polaków oraz innych słowian do roli niewolników. Aktualne państwo polskie nie jest rajem ale każdy z nas powinien dożyć do tego aby było to miejsce bezpieczne i pozwalające na rozwój człowieka niezależnie od wyznania czy pochodzenia. Proszę przemyśleć co Pan/Pani piszę w komentarzach bo każdy może krytykować albo powielać propagandę jaka to Polska jest niepotrzebna i zła ale tylko ktoś świadomy przeszłości oraz tego co nas otacza zrobi coś by zmienić naszą przyszłość na lepszą.

    • To właśnie jest Polska. Takie prawo może powstać tylko u nas. Lepiej nie pozwolić szukać detektorystom i spokój, lepiej niech to zgnije w w ziemi bo archeolodzy nawet przez następne 1000 lat nie znajdą tego co pasjonaci przez 10.. Archeologowie i rządzący myślcie trochę bo żal się was robi…….

      • W archeologii nie chodzi o odkrycie jak największej ilości przedmiotów, bo to nie punkty w grze komputerowej. Chodzi o dokładne ich opisanie, interpretacje i następnie rekonstrukcje sposobu życia i myślenia ludzi w przeszłości.

  2. Brak słów w każdym innym kraju można legalnie szukać tylko w Polsce takie przepisy wymyślają zamiast brać się za poważne wykroczenia jeszcze trochę to nie będzie można wyjść legalnie z własnego domu

  3. Jaki Bandyta, znalazł denara ze „złota” :):):) tylko że to jest spatynowane srebro. Co do funkcjonariusza który napisał o ‚poszukiwaniu złotych denarów” to faktycznie ekspert od tropienia zabytków. Pewnie dostali donos na chłopaka i teraz wykrywalność mu wzrosła- zwłaszcza za to „złoto”!!!- Ten strusz prawa bardziej skuteczny byłby w drogówce wystawiając mandaty za „niemanie świateł” (kiedyś taki mandat dostałem od milicjanta). A denar – lekki złomek- kiedyś Rumuni i Bułgarzy sprzedawali takie na targach w Krakowie, Wrocławiu po 5-10 zł. Teraz powszechne na allegro od 50-60 zł. Funkcjonariuszowi trzeba dać pincet złotych premii….

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię