Niezwykle dobrze zachowane elementy samolotu z IIWŚ odkryli drogowcy pod Suwałkami

Silnik Samolotu Ił-2 i działko pokładowe WJa-23 fot. Marcin Olszewski i archiwum GDDKiA

Jak poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w trakcie budowy drogi ekspresowej S61 pod Suwałkami natrafiono na elementy samolotu. Po wstępnych oględzinach zidentyfikowano go jako radziecki samolot szturmowy Ił-2 z czasów II wojny światowej.

Odkrycia dokonano na nowo rozpoczętym 24-kilometrowym odcinku drogi ekspresowej S61 Suwałki – Budzisko, będąc ścisłym na „mokradłach” w Słobódce koło Szypliszk. Znaleziony radziecki samolot z II wojny światowej to wyposażony w 12- cylindrowy widlasty silnik Mikulin AM38F szturmowy Ił-2, świetnie zachowała się jego tabliczka znamionowa i elementy nawigacji.

Dodatkowo odkryto w bardzo dobrym stanie działko pokładowe WJa-23 – skonstruowane przez Wołkowa i Jarcewa, 23 milimetrowe działko wprowadzono do uzbrojenia w 1941 roku. IŁ-2 był uważany za za jeden z najlepszych samolotów szturmowy II wojny światowej, w sumie wyprodukowano ponad 36 tysięcy egzemplarzy tej maszyny.

WJa-23 – działko automatyczne kalibru 23 mm znalezione pod Suwałkami fot. Marcin Olszewski i archiwum GDDKiA

Samolot z opowieści miejscowych miał zostać zestrzelony przez Niemców. Natomiast wszystkie jego elementy które dało się łatwiej wydobyć zostały zaraz po wojnie użyte przez pobliskich mieszkańców na gospodarstwach. Reszta miała zapaść się w bagnie. Miejsce odkrycia zostało zabezpieczone, a części maszyny zostaną wydobyte. Budowa trwa nadal.

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty! Szukacie wykrywacza dla siebie? – koniecznie zapoznajcie się z ofertą naszego sklepu! ..i napiszcie do nas po rabat!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.