Niezwykłe znalezisko lokalnego pasjonaty historii z Małopolski. Znalazł i zidentyfikował na jednym z pól pochodzącą z okresu II wojny światowej niemiecką podstawę do działka przeciwlotniczego 3,7 cm Flak!

Małopolska Grupa Eksploracyjna podzieliła się niezwykłym efektem niedzielnego spaceru swojego kolegi. Adam który z pasji jest eksploratorem i tropicielem tajemnic II wojny światowej, nie potrzebował wiele aby rozpoznać z pozoru dla innych „kawałek złomu”.

„Wystarczył szybki rzut oka i wiedziałem że mam do czynienia z czymś niezwykle ciekawym!” – mówi Adam który na jednym z małopolskich pól odkrył relikt II WŚ

Niepokojona przez nikogo podstawa niemieckiego działka przeciwlotniczego 3,7 cm Flak natrafiła wreszcie na odpowiedniego człowieka. Dotychczas nawet właściciel terenu nie miał zielonego pojęcia co tak naprawdę znajduje się na jego terenie. Jak wiele jeszcze takich znalezisk spoczywa w różnych zakątkach naszego kraju? – mamy nadzieję że sporo!

Automatyczna armata przeciwlotnicza Flak 18 kalibru 37 mm była wykorzystywana przez Niemców w czasie II wojny światowej. Armata ta była ciągle udoskonalana, więc powstało kilka wersji tego działa.

Armata przeciwlotnicza Flak na takiej podstawie fot. Bundesarchiv

Ciekawostką jest że armata Flak 18 weszła do uzbrojenia w 1935 roku w czasie gdy nazistowskie Niemcy jeszcze ukrywały swoje zbrojenia przed światem. Cyfra 18 w nazwie miała sugerować, że projekt tej armaty powstał jeszcze w 1918, czyli w chwili gdy jeszcze nie zaczęły obowiązywać postanowienia traktatu wersalskiego. Traktat ten bowiem zakazywał prowadzenia prac badawczych nad nowym uzbrojeniem. Rok później w 1936 roku weszła jej kolejna wersja 36 i w następnych latach wersje 37 i 43.

Zdjęcia i źródło: Małopolska Grupa Poszukiwawczo Historyczna

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!


2 KOMENTARZE

  1. Jak wiele jeszcze takich znalezisk spoczywa w różnych zakątkach naszego kraju? – mamy nadzieję że sporo! do tego można dodać drugie pytanie czy jeśli takie znaleziska zostaną odkryte to o ilu się kiedykolwiek dowiemy ?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.