Niezwykłe znalezisko na skupie złomu – rzadki polski granatnik wz.36

6
Autor zdjęcia 'panzerhrabia'

Bardzo rzadki polski granatnik wz.36 z okresu międzywojennego znaleziony na skupie złomu. Zgodnie z relacją na internetowym forum odkrywca.pl granatnik ze zdjęcia kilka lat temu trafił na złom w woj. Lubelskim. Podobno osoba, która go sprzedała w cenie złomu znalazła go pod podłogą w stodole, a nowy nabywca kupił go za jedyne 700 zł… obecnie ma zdobić kolekcję jednego z muzeów.

Granatniki te produkowane były w latach od 1936 do 1939 r.w firmie Zieleniewski, Fitzner, Gamper – Zjednoczone Fabryki Kotłów, Maszyn i Wagonów SA w Krakowie. Częściowo zastąpiły używane dotychczas w naszym wojsku niemieckie granatniki wz.16 oraz francuskie garłacze V.B., które były stosowane wraz z karabinami systemu Lebel i Berthier. Łącznie do sierpnia 1939 roku w Krakowie wyprodukowano i dostarczono Wojsku Polskiemu w sumie 3454 granatników wz.36.

W ręce Niemców dostało się 855 takich granatników. Większość z nich przyjęto następnie na wyposażenie jednostek szkoleniowych Wehrmachtu pod własnym oznaczeniem „4,6 cm Granatenwerfer 36(p)”. Zostały one jednak szybko wycofane z użytkowania z powodu małej ilości amunicji. Spora jednak nieokreślona ilość granatników dostała się także w ręce Armii Czerwonej.

6 KOMENTARZE

  • ten chłopak co go przyniósł na złom nie wiedział co to jest ale ten na złomie wiedział dobrze. Znam sprawę z pierwszej ręki

 1. Taaa a w normalnym kraju…
  Czytamy poniżej :
  Skarb z epoki brązu,
  Skarb w Wielkiej Brytanii itd
  A u nas jakiś pieniażek i butekeczka, czyli same pierdółki
  Bo ludziska się boją właśnie wola na złom wywalić i mieć święty spokój
  A muzea świeca pustkami hahaha oby tak dalej to będziemy nasze skarby podziwiać na zagranicznych wystawach.

 2. patrioci i miłośnicy historii ratują skarby naszej tragicznej historii zamiast pochwał i zielonego światła dla swego działania dostają wyroki sądzą się o swe kolekcje ,które po zatrzymaniu trafiają do prywatnych rąk i są wystawiane do sprzedaży na portalach internetowych tak działa zgniły przepis prawny

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.