Niezwykłe znalezisko na skupie złomu – rzadki polski granatnik wz.36

Autor zdjęcia 'panzerhrabia'

Bardzo rzadki polski granatnik wz.36 z okresu międzywojennego znaleziony na skupie złomu. Zgodnie z relacją na internetowym forum odkrywca.pl granatnik ze zdjęcia kilka lat temu trafił na złom w woj. Lubelskim. Podobno osoba, która go sprzedała w cenie złomu znalazła go pod podłogą w stodole, a nowy nabywca kupił go za jedyne 700 zł… obecnie ma zdobić kolekcję jednego z muzeów.

Granatniki te produkowane były w latach od 1936 do 1939 r.w firmie Zieleniewski, Fitzner, Gamper – Zjednoczone Fabryki Kotłów, Maszyn i Wagonów SA w Krakowie. Częściowo zastąpiły używane dotychczas w naszym wojsku niemieckie granatniki wz.16 oraz francuskie garłacze V.B., które były stosowane wraz z karabinami systemu Lebel i Berthier. Łącznie do sierpnia 1939 roku w Krakowie wyprodukowano i dostarczono Wojsku Polskiemu w sumie 3454 granatników wz.36.

W ręce Niemców dostało się 855 takich granatników. Większość z nich przyjęto następnie na wyposażenie jednostek szkoleniowych Wehrmachtu pod własnym oznaczeniem „4,6 cm Granatenwerfer 36(p)”. Zostały one jednak szybko wycofane z użytkowania z powodu małej ilości amunicji. Spora jednak nieokreślona ilość granatników dostała się także w ręce Armii Czerwonej.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię