Od niedawna u podnóża zamku Wawelskiego trwa remont sieci ciepłowniczej, nie trudno się domyślić że kopiąc w takim miejscu można natknąć się na masę znalezisk z różnego okresu – tak było również w tym przypadku.

Pasem zieleni wzdłuż ulicy Bernardyńskiej prowadzona jest sieć ciepłownicza Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Na jej trasie odkryto już tunel będący zapewne kanałem/odpływem sanitarnym z Wawelu, jego szerokość to ok. 1 metr. Kanał ten próbowano doczyścić ale wtedy przyszła burza i pojawiła się w nim woda. Można sobie tylko wyobrazić jakie „skarby” są w nim ukryte jeśli prowadzi z tak ważnego i historycznego miejsca. Raczej jednak nie zostanie wnikliwie przebadany, a prowadzone tam prace są w ograniczonym i wąskim zakresie. Ziemia z tego wykopu została przebadana wykrywaczami metali, nie odkryto jednak nic specjalnego.

Wybrałem się wczoraj po pracy w to miejsce jednak śladu po kanale już nie było, został najpewniej zasypany. Jednak bliżej zamkowych zabudowań ukazała się w ziemi inna konstrukcja – najprawdopodobniej fragment muru. Możecie go zobaczyć na zdjęciu poniżej.

Tak naprawdę celem mojej wizyty tam były oględziny odkrytych tam kul, które według informacji z internetu „pochodzą od armaty i są najprawdopodobniej z okresu Potopu Szwedzkiego”. Co w moim mniemaniu ze względu na ich rozmiar się wyklucza. Spóźniłem się jednak na miejsce bo zostały one zabrane, dysponuje więc tylko opublikowanymi w sieci informacjami oraz zdjęciami podesłanymi przez jednego z naszych czytelników.

Kule te jak podała jedna z gazet miały od 300-500 mm średnicy. Czyli znacznie więcej niż używany w tamtym okresie kaliber dział. Przypominamy że słynna kolubryna miała kaliber od 55–210 mm. Kule te mogły pochodzić jednak od trebusza – starożytnej i średniowiecznej broni artyleryjskiej, będącej barobalistyczną machiną miotającą, która wykorzystywała zasadę dźwigni i miotała ogromnymi pociskami ze znaczną celnością. Mamy nadzieję że po opracowaniu przez specjalistów tych niezwykłych zabytków odkrytych przez budowlańców dowiemy się czegoś więcej. Takich kul na miejscu odkryto przynajmniej 6 sztuk.

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

5 KOMENTARZE

 1. Al ile może się tam znajdować ukrytych komnat i pomieszczeń w murach i podziemiach. Niemal wszędzie są jakieś ukryte pieczary w tego typu obiektach tylko nie szukają bo po co dla nich.

 2. Trebusz był wyjątkowo przydatną bronią ale w …X- XII wieku. To trebusz obronił słowian zachodnich przed napadem Duńczyków po celnych strzałach w okręty w Wołogoszczu- mieście okupowanym obecnie przez Niemce.

 3. Tak się składa, że jestem jednym z archeologów na tym zdjęciu. Stwierdzenie, że kamienne kule są kulami armatnimi i do tego pochodzą z Potopu Szwedzkiego, jest oczywiście kaczką dziennikarską – nic takiego nie mówiliśmy. Dziennikarze na ogół jedno usłyszą, co innego napiszą. Jakby Pan podszedł po prostu i zapytał, zamiast robić zdjęcia z podpierdolki i potem wypisywać swe żale, to sprawa by od razu została wyjaśniona ;).
  po hałdach chodziliśmy ;). I to nawet z prawdziwym, prawilnym detektorystą :). Coś na pewno umknęło tym niemniej, jak zawsze.
  Życzę na przyszłość więcej rozwagi przy formułowaniu opinii, i odwagi – nie gryziemy. Można podejść, zapytać. I napisać rzetelne informacje, nie zaś powtarzać lewe historie przeczytane w gazetach. Czy wstawiać zdjęcia bez pytania o zgodę fotografowanych (w tym przypadku również pracowników WUOZ w Krakowie).
  Ukłony, Ł. Majchrzak

  • Proszę mieć więc pretensję do dziennikarzy którzy rozmawiali z Wami i zrobili z tego artykuł który poszedł w kraj.
   Gdyby Pan doczytał to przyjechałem tam po pracy i nie miałem możliwości „podejść i zapytać” – zdjęcia też jeśli by Pan doczytał to zostały mi podesłane bo sam gdy przybyłem na miejsce nie zastałem już kul. Bardzo cieszę się jeśli faktycznie był tam ktoś z wykrywaczem, bo świadczyło by to o wielkiej zmianie w prowadzonych na terenie Krakowa nadzorach. Dziękujemy za wyjaśnienie sytuacji.

 4. czy ten mur łączył się z bramą grodzką? czy bedą dalsze badania tego muru czy raczej nic?

  kule od trebusza……..czy kraków dysponował trebuszem? czy raczej był kraków pod ostrzałem trebusza w czasie potopu szwedzkiego?

  tunel pod wawelem,takich tuneli było sporo…pod barbakanem też jest ponoć jeden tunel który prowadzi aż na wawel ale to raczej miejska legenda bo nigdy go nie odkryto

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.