Pięciolatka znalazła na spacerze archeologiczny zabytek sprzed 3 tys. lat!

18
siekierka z epoki brazu dziewczynka Żarów
Pięcioletnia Łucka Szponarska znalazła siekierkę z epoki brązu fot. Żarowska Izba Historyczna

Niemałą sensację archeologiczną, wywołała 5-letnia Łucja Szponarska z Pyszczyna. Dziewczynka spacerując wspólnie z ojcem w gminie Żarów, znalazła na powierzchni ziemi siekierkę z epoki brązu!

Pięcioletnia dziewczynka spacerując wraz z ojcem polną drogą w gminie Żarów, wypatrzyła wystającą z ziemi siekierkę tulejową z charakterystyczną zieloną, wiekową patyną. Wstępne oględziny wykazały że jest to artefakt sprzed ponad 3 tys. lat i prawdopodobnie jest związany z kulturą łużycką.

Siekierka znaleziona w polu przez pięciolatkę fot. Żarowska Izba Historyczna

Ta licząca trzy tysiące lat siekierka, choć jest uszkodzona to wciąż stanowi ważny i ciekawy dla kultury i dziedzictwa tego regionu zabytek. Została wczoraj przekazana do Żarowskiej Izby Historycznej działającej w ramach Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Żarowie. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, znalezisko zostało następnie zgłoszone do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków – delegatura w Wałbrzychu.

Nie jest jeszcze znana decyzja konserwatora o ewentualnym wystąpieniu z wnioskiem nagrodowym dla małej odkrywczyni do ministra.

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty!

Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

18 KOMENTARZE

  1. I tutaj powinna być fajna nagroda dla małej odkrywczyni za wkład w kulturę i naukę.

    Może powinno się stworzyć jakiś fundusz, który będzie dawał pieniądze dla takich osób – nawet nieduże sumy.
    Jeśli dana osoba nie może sprzedać znaleziska na wolnym rynku i oddaje za darmo to dlaczego nie?
    Jaki jest Wasz pogląd na tę sprawę?

  2. A jakby tak nagroda Zwiadowcy Historii…? Czy dałoby się to zorganizować? Tylko że wtedy w grę wchodziłaby raczej nagroda pieniężna, czyli w moim mniemaniu taka trochę za dorosła, jak dla pięcioletniej pani archeolog. 🙂 Ale jakby coś takiego ruszyło, to wezmę udział i nie będę skąpiradłem, bo zuch dziewczynka i oko ma nie z guzika. 🙂

  3. Powinniśmy mieć możliwość legalnego chodzenia z wykrywaczem i opłacać składki tak jak wędkarze. I właśnie z takich pieniędzy winny być wynagradzane wszystkie zgłoszone artefakty. I ludzie zadowoleni i muzea pełne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.