Nie tylko sam wygląd, ale i zapach zabytków może interesować zwiedzających muzea. Polsko-słoweński zespół niebawem rozpocznie swój projekt dotyczący rozwoju międzynarodowej biblioteki zapachów obiektów muzealnych. Do analizy trafi m.in. „Dama z gronostajem”.

Zespół badawczy tworzą: dr hab. Tomasz Sawoszczuk, prof. Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie; prof. dr Matija Strlič z Uniwersytetu w Lublanie, mgr Elżbieta Zygier z Muzeum Narodowego w Krakowie oraz mgr Darko Knez z Muzeum Narodowego Słowenii.

„Z obiektami muzealnymi często związane są zapachy, które odzwierciedlają ich historyczne użytkowanie – być może zabiegi konserwatorskie albo mogą one +po prostu+ odzwierciedlać ich degradację. Ten projekt pozwoli nam zbadać wyjątkowe obiekty, takie jak przedmioty należące do Franca Prešerena, słoweńskiego poety narodowego, i opowiedzieć ich historię z zupełnie nowego punktu widzenia” – podkreślił kurator z Muzeum Narodowego Słowenii mgr Darko Knez, cytowany w informacji prasowej przesłanej PAP.

„Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci fot. archiwum własne

W sumie wybranych zostanie 10 obiektów o zróżnicowanej historii – przeanalizowane zostaną ich zapachy i ocenione zostanie znaczenie historyczne tych zapachów. Jednym z badanych obiektów w Muzeum Narodowym w Krakowie będzie „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci.

Badacze w laboratoriach przeprowadzą liczne analizy chemiczne lotnych związków organicznych emitowanych przez te wybrane obiekty zabytkowe, stanowiących ich zapachy. Celem jest połączenie tych zapachów z badaniem historii obiektów, by – być może – rozwinąć nową interpretację i nową narrację opisu danego obiektu.

Ponadto naukowcy podejmą próbę naukowego odtworzenia zapachów, a cały proces zostanie udokumentowany i wykorzystany do opracowania Biblioteki Zapachów Obiektów Zabytkowych – ODOTHEKA.

Ogromna galeria zdjęć z wystawy „Barwy i broń” w Muzeum Narodowym w Krakowie (album na FB)

„Instytucje często postrzegają zapachy emitowane z obiektów jako informację zbędną, a może nawet jako niepożądane zanieczyszczenie. Jednakże odtąd zwiedzający będą mogli zgłębiać zapach obiektów zabytkowych w zupełnie nowy i mało zbadany sposób. Ten projekt jest naprawdę przełomowy” – oceniła główny konserwator Muzeum Narodowego w Krakowie mgr Elżbieta Zygier, również cytowana w informacji prasowej.

Badania rozpoczną się 1 grudnia, a projekt potrwa trzy lata. Jak podano, projekt jest finansowany w ramach programu WEAVE/NCN – OPUS 20 + LAP przez Słoweńską Agencję Badawczą oraz przez polskie Narodowe Centrum Nauki.

PAP – Nauka w Polsce

Najlepsze i najtańsze wykrywacze metalu na początek jak i dla profesjonalisty!

Nowy Rutus Atrex
Pewne wykrywacze z najwyższej półki dla początkujących i zaawansowanych… do tego sprzęt do kopaniakoszulkiKUBKImonety i wiele innych – zapraszamy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Dodaj proszę swój komentarz!
Tutaj wpisz swoje imię

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.